WASHINGTON. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa má v utorok zverejniť návrh rozpočtu krajiny. Nazvala ho "Platca daní na prvom mieste" a sľubuje, že do desiatich rokov rozpočet nielen vyrovná, ale vytvorí aj prebytok.
Viaceré americké médiá tento plán označujú za prehnane ambiciózny. Má sa zakladať na nerealistických očakávaniach hospodárskeho rastu. Rozpočtový návrh napríklad na 206 mesiacov po sebe vôbec nepočíta s obdobím recesie, čo sa v histórii USA dosiaľ nestalo.

Iné meranie súcitu
"Myslím si, že toto je po prvý raz po dlhom čase, čo administratíva napísala rozpočet očami ľudí, ktorí platia dane," uviedol riaditeľ Bieleho domu pre rozpočet Mick Mulvaney. Návrh hovorí o značnom šetrení na programoch pre nezamestnaných, chudobných a postihnutých, čo už mnohí kritizujú.
"Už viac nebudeme merať mieru súcitu počtom programov alebo počtom ľudí zaradených do tých programov. Budeme merať mieru súcitu a úspech počtom ľudí, ktorým pomôžeme dostať sa von z tých programov a opäť mať svoj život pod kontrolou," vysvetlil Mulvaney.
Rozpočet predpokladá výrazné zrýchlenie hospodárskeho rastu - z 1,6 percenta v uplynulom roku na tri percentá do roku 2021. Trojpercentný rast by si mala ekonomika potom udržať ďalších niekoľko rokov, čo by vyprodukovalo bilióny dolárov a umožnilo vyrovnať rozpočet krajiny do roku 2027.
Len s armádou nových pracovníkov
Viacerí kritici návrhu hovoria, že tento cieľ nie je realistický a spomínajú napríklad demografické výzvy, ktorým krajina čelí.
"Každý deň dosiahne dôchodkový vek 10-tisíc ľudí z generácie 'baby boomu' (obdobie vysokej pôrodnosti, pozn.) a miera nezamestnanosti je 4,4 percenta. Pre ekonomiku by bolo náročné rásť tak rýchlo, ako si administratíva predstavuje, ak nenaverbujeme armádu nových pracovníkov," uviedla rozhlasová stanica NPR.
Vlani mali Spojené štáty rozpočtový deficit vo výške 585 miliárd dolárov. Návrh rozpočtu predpokladá, že v roku 2027 bude v prebytku 16 miliárd dolárov.
Nie v Spojených štátoch
Denník The New York Times napísal, že rozpočet bude fungovať, len keď sa splnia priania o ekonomickom raste. Administratíva podľa týchto novín sľubuje zníženie daní, ale v návrhu rozpočtu počíta s nezmeneným príjmom vlády z daní.
Navrhuje tiež výrazné zvýšenie rozpočtu pre armádu a ochranu hraníc, ale len veľmi všeobecne navrhla šetrenie vo federálnej vláde, z ktorého to chce zafinancovať. Všetko to má finančne udržať práve ekonomický rast.
"To sa ani zďaleka nestane. Predpokladá to 206 mesiacov bez recesie, čo sa nikdy nestalo. Aspoň nie v Spojených štátoch," povedal pre New York Times David A. Stockman, ktorý slúžil ako riaditeľ pre rozpočet v administratíve niekdajšieho prezidenta Ronalda Reagana.