Opatrenia Národnej banky Slovenska môžu podľa Martina Techmana, riaditeľa retailového bankovníctva vo VÚB banke, znížiť dostupnosť spotrebných úverov pre manželov. A to napriek tomu, že sú v ich splácaní poctivejší ako jednotlivci. „Nie vždy je ochrana spotrebiteľa to, čo mu naozaj pomôže,“ myslí si Techman.
Za posledný rok si zobralo hypotéku viac ľudí, mnohí refinancovali tú, ktorú mali. Národná banka Slovenska hovorí o priveľkom zadlžovaní Slovákov. Aj preto sprísňovala podmienky na poskytovanie úverov na bývanie. Už sa to začína prejavovať?
„Na objemoch zatiaľ nie, ale prejaví sa to vyššími sadzbami pri niektorých typoch úverov.“
Akých typov? Hovoríme o stopercentných hypotékach?
„Už dokonca aj osemdesiatpercentných.“
Takže banky budú dvíhať úrokové sadzby na úvery, pri ktorých si klient chce požičať viac peňazí, ako je 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti?
„Dá sa to očakávať. Logicky, ak budú banky niekoho motivovať, aby k nim prišiel, tak to budú ľudia s úvermi, ktoré splnili limity Národnej banky, čo logicky znamená, že bude nižšia podpora vyšších úverov, a teda aj vyššie úrokové sadzby pre ne.“
Koľko takýchto úverov je dnes na trhu?
„Dnes už stopercentnú hypotéku v podstate nikto ani nepožaduje. Ale limit 80 percent z hodnoty nehnuteľnosti sa dotýka až 40 percent všetkých úverov na bývanie. Tam sa to skrátka časom bude musieť posunúť, klienti si budú požičiavať menej, kupovať si o niečo lacnejšie nehnuteľnosti alebo si budú musieť viac nasporiť.“
Toto sa podľa vás bude diať v akom horizonte?
„Bude sa to diať tak rýchlo, ako rýchlo sa budú dvíhať limity Národnej banky (pozn. red. od januára 2017 môžu banky poskytovať s hodnotou od 80 percent len polovicu úverov, od júla 2017 to bude už len 40 percent zo všetkých úverov). Teda relatívne veľmi rýchlo.“

Už dnes je však problém, že znalecké posudky bánk sú nižšie, ako je trhová hodnota nehnuteľností, a aj preto majú ľudia problém vtesnať sa do hodnoty pod 80 percent hodnoty nehnuteľnosti.
„Chápem, že predajná cena nie vždy rešpektuje cenu v posudku. Ale to je vecou názoru. My keď berieme nehnuteľnosť do zástavy, tak to robíme za takú hodnotu, aby sme ju v prípade potreby mohli predať.“
Kedy očakávate, že sa začnú dvíhať úrokové sadzby na všetky hypotéky?