Dodnes sú žiadané špičkovými dizajnérmi. Od stredoveku sa sklo vyrába na ostrovoch Murano v Benátskej lagúne, kde sídli jedna z najstarších firiem Európy – Barovier & Toso.
Súostrovie Murano, len o niečo väčšie ako štvorcový kilometer, sú akési sklárske „gulagy“, keďže v roku 1291 sa sem Benátska republika presídlila a sústredila všetkých svojich výrobcov skla. Strach, že sa požiar zo sklárskych pecí rozšíri na prenádherné paláce, bol zrejme dôvodom iba naoko, lebo išlo predovšetkým o ochranu výrobného majstrovstva. Sklo sa v tejto oblasti vyrába už od čias starovekého Ríma.

Významné privilégiá
Do sklárskych „gulagov“ sa nechodilo za trest. Sklári z pevniny už mali svoj cech i kódex (Capitulare de Fiolarid z roku 1271) a na ostrovoch dostali významné privilégiá ako právo nosiť meč, uzatvárať sobáše so šľachtickými rodmi.
Získali aj imunitu pred benátskymi súdmi, ktoré mali v tom čase až pridlhé ruky. Mali iba jeden hendikep, nikdy nesmeli opustiť Benátsku republiku. Predstavenstvo tohto stredovekého štátu si tajomstvá výroby skla cenilo natoľko, že si ich chcelo udržať aj pod hrozbou trestu smrti.