BRATISLAVA. Obchodný reťazec Lidl, ktorý neznámy muž obvinil z vysokého podielu dusičnanov v potravinách, nie je jediný, ktorý čelil podobnému problému.
Aj ostatné reťazce už v minulosti zažili, že sa o nich sociálnymi sieťami šírili lživé fotografie a videá. Vyberáme niektoré z nich.
1. Podložka na váhe (máj 2015)
Pred dvoma rokmi začali ľudia vo veľkom šíriť video, na ktorom muž tvrdil, že váhy v obchodoch Kaufland klamú. Je vraj na nich položená plastová podložka, ktorá pridáva na hmotnosti zelenine a ovociu. Napríklad hruška najprv vážila 182 gramov a po odstránení podložky 72 gramov.
Reťazec však vyhlásil, že je to nezmysel a váha je vždy vynulovaná predtým, ako sa na ňu niečo položí.

2. Falošné poukážky (február 2017)
Lidl a Tesco museli krátko po sebe čeliť rovnakému problému. Na facebooku ponúkala neznáma stránka stoeurové poukážky na nákup v nich.
Poukážky mali logá obchodných reťazcov a vyzerali dôveryhodne. Podmienkou na ich získanie bolo vyplnenie dotazníka.
Oba obchody sa od poukážok dištancovali a vyhlásili, že ide o podvod. Stránka zrejme chcela získať od ľudí citlivé údaje alebo rozšíriť vírus.
3. Dusičnany v zelenine (máj 2017)
Neznámy muž natočil video, na ktorom vreckovým prístrojom zisťuje množstvo dusičnanov v potravinách z Lidla. Opakovane mu vychádzalo, že jahody či bio zelenina prekračujú limity a zrejme ide ľuďom o život. Niekoľko dní predtým urobil také isté video o potravinách z Tesca, no to taký úspech na slovenskom internete nemalo.
Lidl sa proti videu ohradil, testovanie nespĺňalo základné vedecké požiadavky a neprebehlo v akreditovanom laboratóriu. Zároveň vyhlásil, že na tvorcov videa možno pošle právnikov.
