BRATISLAVA. Otvoríte si poštovú schránku a okrem listov tam na vás čaká aj pozvánka na predvádzaciu akciu. Píše sa v nej, že ak prídete, môžete získať exkluzívny set kuchynského riadu, zdravotníckych pomôcok alebo sa môžete dať kompletne vyšetriť.
Vyzerá to lákavo, za vstup na akciu nemusíte nič zaplatiť alebo iba malú čiastku. A tak bez vedomia príbuzných idete a s predajcami sa stretnete.
Po chvíli vám však začnú vnucovať hrnce za tisíce eur alebo zdravotnícke podložky, ktoré údajne vyriešia problémy s chrbticou, ktorými trpíte. Odvedú vás od ostatných ľudí a povedia, že ak si ich výrobky nekúpite, ohrozujete svoje zdravie a môžete zomrieť. Napokon sa necháte nahovoriť a podpíšete zmluvu o kúpe.
Doma sa o tom zveríte príbuzným, ktorým je okamžite jasné, že ste natrafili na podvodníkov, ktorí zneužili vašu dôveru. Môžete ešte odstúpiť od zmluvy?

Kedy je zmluva neplatná
Ľuďom, ktorí sa ešte len chystajú na predvádzaciu akciu, ako aj tým, čo na nej už podpísali zmluvu, ponúka štát v súčasnosti rozsiahlu ochranu.
Každá firma, ktorá chce usporiadať predajnú akciu, to musí 20 dní vopred nahlásiť Slovenskej obchodnej inšpekcii. Musí jej oznámiť, kde, kedy a s akým cieľom sa akcia koná, koľko ľudí sa na nej zúčastní a ak sa na miesto ide spoločným autobusom, tak aj poskytnúť informáciu, kde ľudia nastupujú.
Firma musí zároveň doložiť, aké produkty bude predávať, za koľko a aké zmluvy chce uzatvárať.
Obchodná inšpekcia tieto doklady skontroluje a v prípade, že sú všetky v poriadku, zverejní na svojej webovej stránke oznámenie o konaní tejto akcie. Musí to urobiť najneskôr päť dní pred jej začiatkom.
„Každý občan si teda môže skontrolovať, či je takáto akcia ohlásená,“ pripomína hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. K zoznamu akcií sa dá dostať cez menu v pravom stĺpci na stránke www.soi.sk.