BRATISLAVA. V prípade stavebnej spoločnosti Dúha, ktorú vlastní prešovský podnikateľ Miroslav Remeta, mohli byť machinácie s daňami väčšie ako v pondelok prezentovala podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová z SaS.
Prezident finančnej správy František Imrecze v utorok informoval, že v prípade preverujú podozrenia za tri milióny eur a ani to nemusí byť konečné číslo. „Škodu stále preverujeme, nemáme ju zadokumentovanú,“ vysvetlil Imrecze.

Rozpracované podanie?
Nicholsonová v pondelok vyhlásila, že daniari na Dúhu a jej manažérov pripravili vlani v septembri podrobné trestné oznámenie pre daňové machinácie za 1,1 milióna eur, ale polícii toto podanie nikdy neposlali. Finančná správa tým podľa nej kryla po prípade developera Ladislava Baštrnáka ďalší podvod.
Imrecze takúto interpretáciu odmieta. Tvrdí, že prípad nebol uzavretý a dokument, z ktorého Nicholsonová vychádzala, bol rozpracovaný a neúplný.
„Keď spravíme prvotnú analýzu a povieme, že škoda je napríklad jeden milión eur, na základe ďalších analýz sa môžeme dopracovať k úplne inej sume. Môžeme sa tiež dopracovať k tomu, že Dúha tam nebude a všetko je v dodávateľských reťazcoch,“ vysvetlil riaditeľ daňovej kriminálky Ladislav Makó. Imrecze zároveň informoval, že dal inšpekcii vyšetriť, kto dokument z daňového úradu vyniesol.
Daniari Dúhu naďalej vyšetrujú a tiež aj ďalšie firmy, s ktorými Remetova firma spolupracovala. Vo všetkých prebiehajú daňové kontroly. Imrecze predpokladá, že ak nebudú problémy s dožiadaniami z cudziny, prípad uzavrú do troch mesiacov. „Keď budeme mať výsledky, potom budeme vedieť povedať, či a na koho budeme môcť podať trestné oznámenie,“ doplnil Imrecze.
V minulosti daniari Dúhu podozrievali aj z pančovania nafty, nakoniec sa nepreukázalo a trestné stíhanie v marci zastavili.
Čo vyšetrujú
O konkrétnych podozreniach finančná správa neinformovala. Známe sú teda len údaje od Nicholsonovej. Dúha podľa nich podozrivé transakcie robila v rokoch 2013 až 2016. Daň z príjmov si cez nafúknuté náklady údajne znížila o 629-tisíc eur. Cez fiktívne obchody navyše rozpočet pripravila vraj o ďalších 482-tisíc eur na dani z pridanej hodnoty (DPH).
Medzi podozrivé transakcie daniari zariadili napríklad faktúry od firiem, ktoré záhadne zanikli, nedokázali predložiť doklady o obchodoch alebo sú s Dúhou spriaznené.
Ako napríklad faktúra na 815-tisíc eur, ktoré mala Dúha zaplatiť ako „sprostredkovateľskú odmenu“ hotelu Borovica na Štrbskom Plese, ktorý tiež patrí Remetovi.
Samotná Dúha konkrétne podozrenia nekomentovala, tvrdí len, že ide o klamstvá a pokračovanie v jej diskreditácii.
„Viac ako štyridsať kontrol, dožiadaní a preverovaní dopadlo bez nálezu, pokút či dorubenia daní, nie sme si ani dnes vedomí žiadneho prebiehajúceho konania proti nám, naopak, podnety na začatie trestných konaní boli riadne prešetrené, uzavreté a v súčasnosti sú neaktuálne,“ napísalo v pondelok vedenie podniku v stanovisku pre médiá.

Daniari podľa najnovších informácií preverujú okrem Remetovej firmy aj ďalšie stavebné podniky. „Stavebný sektor je stále rizikový a máme rozpracovaných niekoľko stavebných firiem,“ tvrdí Imrecze. Už v roku 2013 Smer zmenil zákon o dani z pridanej hodnoty tak, že konečný odberateľ služieb ručí za odvedenie DPH svojich obchodných partnerov.