Jarný ženevský autosalón potvrdil trend rastúcich dátových tokov medzi vodičom a automobilom i medzi automobilom a jeho okolím.
Prepojenie auta s internetom bude čoskoro nevyhnutnosťou. Moderný automobil dospieva do štádia, keď je schopný autonómnej alebo takmer samostatnej jazdy.
Musí však získať dôveru motoristov a zákonodarcov. Investície do modelov s elektrickým alebo hybridným pohonom, ktoré aspoň lokálne odbremeňujú životné prostredie, rastú – nie však skokmi. Ich masívnejšiemu presadeniu stále bráni chýbajúca infraštruktúra.
Ak sa vlani v Európe predalo 221 614 elektromobilov a plug-in hybridov, čo je len 1,5 percenta trhu nových osobných automobilov, v roku 2025 ich podiel má vzrásť na štvrtinu.
K tým najodvážnejším exponátom na jarnom ženevskom autosalóne patril Pop.Up, spoločný projekt obojživelného autonómneho modelu spoločností Airbus a Italdesign.
Je zložený z dvojmiestnej kabíny a štvorkolesového podvozku. Poháňa ho dvojzáprah elektromotorov (60 kW/82 k), ktorý mu zabezpečuje dojazd sto kilometrov. Okrem toho sa dá kabína aj s podvozkom zavesiť pod kvadrokoptéru. Tú poháňa osem elektromotorov s doletom ďalších sto kilometrov.
Elekt romotorom poháňaný koncept Toyota i-Tril má byť ideálnym dopravným prostriedkom v čoraz hustejšie osídlovaných megamestách. K tomu poslúži konfigurácia jedného miesta vpredu a dvoch vzadu – ideálna napríklad pre matku s deťmi.
V prospech ovládateľnosti zas hovorí systém kĺbového uloženia medzi zadnou nápravou a kabínou. Umožňuje nakláňanie predných kolies a karosérie, zatiaľ čo kolesá zadnej nápravy ostávajú kolmo k vozovke. Minibus VW I.D. Buzz len vzhľadom pripomína éru hippies.
Poháňajú ho elektromotory na prednej a zadnej náprave. Jeho akumulátory sa dajú nabíjať indukčným aj klasickým spôsobom. Keď sa v roku 2020 dostane do sériovej výroby, bude mať akčný rádius 600 kilometrov.
Vozidlo, ktoré svoje okolie monitoruje laserovými skenermi, ultrazvukovými a radarovými senzormi a kamerami, dokáže jazdiť autonómne prostredníctvom systému I.D. Pilot. Poháňajú ho dva elektromotory (343 kW/ 460 k), z 0 na 100 km/h akceleruje za 3,2 sekundy a dosahuje maximálnych 210 km/h. To je navštívenka športovej verzie jedného z dvoch najpredávanejších elektromobilov v Európe. Má karbónovú karosériu a odstránené zadné sedadlá.
Bude záležať na ohlase publika, či Zoe e-Sport Concept ostane štúdiou, bude pretekárskym autom, alebo sa stane sériovo vyrábaným modelom pre horúce hlavy v ére elektromobility. Elektromobilite by mala vychádzať v ústrety aerodynamika.
Taký je odkaz štúdie Peugeot Shooting Brake Instinkt o funkčnej autonómnej jazde. Kombinuje klasický benzínový štvorvalec a elektromotor, pritom k zníženiu spotreby prispievajú aj aktívne aerodynamické prvky karosérie.
Po prekročení rýchlosti 88 km/h sa predné svetelné telesá vysunú dopredu a malý spojler vykĺzne zo spodnej časti zadného okna. V stánku trojcípej hviezdy svet elektromobility stelesňuje označenie EQ. Zastrešuje sérové elektromobily, elektromotory, akumulátory a nabíjacie stanice – aj experimentálnu štúdiu SUV Mercedes-Benz Generation EQ. Dokumentuje flexibilitu zástavby batérií, počtu a výkonu elektromotorov, rázvoru náprav a rozchodu kolies.
Jednotná platforma sa tak dá využiť v tomto SUV, ako aj v športovom kupé či v klasickej limuzíne. Veľký sedan Pininfarina H600 s protismernými zadnými dverami stavia na originálnom hybridnom pohone, ktorý tvorí elektromotor podporovaný malou plynovou turbínou. Tá predlžuje dojazd.
Systém dosahuje maximálny výkon 600 kW (815 k). Pininfarina H600 akceleruje z pokoja na stovku za 2,9 sekundy, dosahuje maximálnu rýchlosť 250 km/h a akčný rádius s plnou nádržou siaha k úrovni tisíc kilometrov.
Navonok tradične chápaný luxusný kabriolet Bentley EXP 12 Speed 6e Concept posádku rozmaznáva kvalitnou kožou, ušľachtilým drevom a lešteným kovom. Pritom ho motorizuje výhradne elektromotor schopný na jedno rýchle indukčné nabitie akumulátorov absolvovať cestu trebárs z Londýna do Paríža (približne 500 km). Minulosť s budúcnosťou spája virtuálny komorník, schopný rezervovať let alebo aj izbu v hoteli.