BRATISLAVA. Taliansko bude zachraňovať svoju tretiu najväčšiu banku a zároveň najstaršiu banku sveta Monte dei Paschi di Siena. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
Po dlhých mesiacoch vyjednávania Taliansku nakoniec dovolila Európska komisia takzvanú rekapitalizáciu, čo v podstate je finančná injekcia od štátu.
Podmienkou Komisie ale je, že banka uskutoční hĺbkovú reštrukturalizáciu. Banka bude musieť napríklad stanoviť hornú hranicu platov pre svojich manažérov. Ročný plat výkonného riaditeľa Marca Morelliho by sa tak podľa zdrojov Reuters mal znížiť so súčasného 1,8 milióna eur na približne 500-tisíc eur.
Cieľom zmien je dostať banku do dlhodobého zisku.
"Dúfam, že to umožní banke sústrediť sa na pôžičky pre talianske podniky, čo by podporilo taliansku ekonomiku," povedala eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.
Komisia ďalej uviedla, že reštrukturalizačný plán, s ktorým súhlasila, v podstate nie je proti jej novým pravidlám o zachraňovaní bánk.
Tie vravia, že náklady na záchranu bánk musia najprv znášať vlastníci a veritelia bánk, teda ľudia, ktorí sú za problémy často zodpovední. V Taliansku sú však veriteľmi či držiteľmi rôznych cenných papierov, ktoré vydala banka, aj tisícky obyčajných ľudí.
Problémom Monte dei Paschi je obrovský objem nesplatených úverov v hodnote približne 26 miliárd eur. Banka preto už pred časom požiadala Taliansko o poskytnutie dodatočného kapitálu, a to vo výške 8,8 miliardy eur.
Monte dei Paschi má problémy už dlhšie. Vlani napríklad neprešla záťažovými testami Európskeho úradu pre dohľad nad bankami. Skončila najhoršie zo všetkých 51 európskych bánk, ktoré sa testom podrobili.

Pri teste sa simuluje situácia, v ktorej by sa banka ocitla, keby Európsku úniu v najbližších dvoch rokoch postihla recesia.
Problémy s nesplatenými úvermi majú aj ďalšie talianske banky. Vláda sa preto na pomoc pripravuje už dlhšie. Koncom decembra vytvorila dvadsaťmiliardový fond pre potreby rekapitalizácie celého talianskeho bankového sektora.