Po novom stavebnom zákone volajú odborníci už od roku 2000. Stále sa nič neudialo. Veríme, že sa raz dožijeme moderného a dobrého stavebného zákona aj na Slovensku, konštatuje predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov VLADIMÍR BENKO.
Pred dvomi rokmi v médiách rezonovali prípady obytného domu Centroom v Piešťanoch či centra Apollo 1 v Bratislave, o niečo skôr aj 3nity v Bratislave, pri ktorých sa prejavili závažné statické nedostatky. Ako sa odvtedy zlepšil dohľad nad novostavbami?
„Ministerstvo dopravy aj poslancov už od roku 2010 upozorňujeme, že nastavený legislatívny systém v stavebníctve na Slovensku sa neprispôsobil podmienkam v Európskej únii. Je zlý a chorý. Upozorňujeme na to, že nám budú pribúdať nekvalitné stavby a zrejme aj kolapsy stavieb s fatálnymi následkami. Napríklad v roku 2012 na Slovensku zlyhali štyri stavby ešte pred kolaudáciou.“
Ako je však možné, že v novostavbách sa v poslednom čase prejavuje toľko technických nedostatkov?

„Trh sa riadi až na svetlé výnimky osvietených investorov fetišom minimálnej ceny, kde nie je nastavený žiadny systém nezávislej kontroly. Je to v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (č. 305/2011). Keby sa v legislatíve nastavilo zabezpečenie základných požiadaviek na stavby podľa tohto nariadenia, ani jedna zo spomínaných stavieb by nemala problémy s bezpečnosťou. Po dohode s vtedajším ministrom Jánom Počiatkom (dva týždne po Kurimanoch) sme spolu so Združením stavebných podnikateľov a Slovenskou komorou architektov navrhli prijať do stavebného zákona systémové nastavenie na zabezpečenie primeranej
bezpečnosti a spoľahlivosti stavieb. Exminister ho však v roku 2015 stiahol z parlamentu.“
Majú vôbec ľudia šancu dozvedieť sa o “odborníkoch“, ktorí navrhujú a stavajú nekvalitné domy?
“Trh sa riadi až na svetlé výnimky osvietených investorov fetišom minimálnej ceny, kde nie je nastavený žiadny systém nezávislej kontroly.
„
„Pokiaľ bude fungovať trh, kde výhodu pre investorov majú tí, ktorí ponúkajú najnižšiu cenu nielen svojho honoráru, ale hlavne znižujú náklady na stavbu a tým, samozrejme, znižujú kvalitu stavieb, niekedy až do tej miery, že ohrozujú životy a zdravie ľudí, sa kvalita v stavebníctve nezmení. Naša komora pripravila profesionálnu databázu päťtisíc autorizovaných inžinierov a dvadsaťtisíc stavbyvedúcich a stavebných dozorov. Od roku 2012 presviedčame kompetentných na ministerstve dopravy, že treba overovať odborníkov elektronicky cez databázu, keďže na Slovensku sa nám v nevídanej miere rozbehlo falšovanie osvedčení a pečiatok.“