BRATISLAVA. Niektorí dizajnéri nábytkárskeho gigantu Ikea si vyskúšali život v netradičných podmienkach.
Tri dni žili vo výskumnej stanici Nasa s kruhovým pôdorysom v priemere 10 metrov, píše český spravodajský web idnes.cz.
I napriek tomu ich dočasný domov, ktorý je vybudovaný v púšti amerického štátu Utah, spĺňal i cez miniatúrne rozmery všetky nutné kritériá, ktoré majú vesmírne obydlia, vrátane nulovej produkcie odpadu. Ich úlohou bolo navrhnúť riešenia, ako ušetriť priestor v malých bytoch.
Prísny ekologický program
„Pripravili sme im program, ktorý sa od predpokladaného programu posádky na Marse nelíši,“ povedala webu Quartz vesmírna architektka a dizajnérka z americkej agentúry Nasa Constance Adamsová, ktorá mala tím na starosti.
Tím celý postup konzultoval s reportérmi, ktorí sedeli na druhej strane planéty v kancelárii IKEA vo švédskom meste Älmhult.
Súčasťou tímu, ktorý sa experimentu zúčastnil bol aj dizajnér Ikea Michael Nikolic. Svoju skúsenosť opísal ako spojenie bláznovstva a zábavy. Život v stiesnených podmienkach totiž nie je to najhoršie, čo budúcich kozmonautov čaká.
Dizajnéri si museli osvojiť nielen prácu s extrémne odolnými materiálmi, ale aj varenie. Navyše, všetko podlieha prísnym ekonomickým kritériám.
Nazmar nesmie vyjsť ani kvapka vody pri sprchovaní a denné jedlo hody tiež nepripomína. Dostať na Mars jedno kilo mäsa vyjde na viac ako dva milióny dolárov.
Astronauti sa tiež učia ako v krajných prípadoch pripraviť k jedlu rastliny, ktoré za iných okolností slúžia k výrobe kyslíka.
Dlhodobá spolupráca
„Dizajn, ktorý aplikujeme vo vesmírnej architektúre je udržateľný,“ vysvetlila Adamsová.
Švédsky nábytkársky gigant by poznatky z vesmírneho programu rád podľa webu idnes.cz uplatnil pri riešení skladby bytov v hustých mestských prostrediach.
Na spoločnom projekte sa podieľa i Vysoká škola priemyselného dizajnu zo švédskeho Lundu, ktorá svojich absolventov posiela na vesmírnu stanicu NASA od roku 1999.