BRATISLAVA. Pracovníci spoločnosti Volkswagen Slovakia prestanú pracovať v utorok 20. júna ráno od 6.00 hod. Štrajk bude časovo neobmedzený.
Predseda Moderných odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský v stredu informoval, že sú naďalej pripravení rokovať s vedením automobilky.
Ak zamestnanci naozaj prestanú pracovať, pôjde o prvý štrajk v histórii Volkswagenu na Slovensku.

Smolinský informoval, že štrajkovať sa bude nielen v automobilke v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, ale aj v závodoch v Stupave a v Martine.
V Stupave má Volkswagen nástrojárne, v Martine zas vyrába komponenty pre prevodovky a podvozky ako príruby, brzdové kotúče či diferenciály.
Odborári očakávajú, že do štrajku sa zapojí 80 až 90 percent zamestnancom. Smolinský tvrdí, že štrajk podpísalo osemtisíc zamestnancov, teda 65 percent.
Podľa zákona o kolektívnom vyjednávaní musí so štrajkom súhlasiť nadpolovičná väčšina zamestnancov, inak je nezákonný a odborári musia zaplatiť stratu za štrajk.
Vo Volkswagene pracuje asi 12 300 ľudí.
Volkswagen vlani na Slovensku vyrobil 389-tisíc vozidiel, teda v priemere vyše tisíc denne.
Štrajk v automobilke odobrila aj konkurenčný Odborový zväz Kovo, ktorý podľa týždenníka Trend združuje asi osemsto zamestnancov.
Odborári nepovedali, či zamestnanci prídu do práce alebo ostanú doma: „Príďte sa pozrieť v utorok,“ odpovedali novinárom.
Niekoľkodňový štrajk podľa analytika spoločnosti Finlord Borisa Tomčiaka by bratislavský závod nehrozil. V skladoch automobilky je dostatok vozidiel na vykrytie dopytu zákazníkov.
„Samozrejme, predĺženie štrajku na niekoľko týždňov by spôsobilo výraznejší výpadok v tržbách. Manažment je momentálne citlivý na akékoľvek negatívne informácie o spoločnosti, keďže sa stále snaží zlepšiť image po afére dieselgate,“ hovorí Tomčiak.
Je preto podľa neho pravdepodobné, že manažment odborárom aspoň čiastočne ustúpi. Odborári požadujú, aby sa platy zamestnancom zvýšili až o 16 percent. Vo fabrike je priemerný plat 1800 eur (po započítaní bonusov a benefitov, bez manažérskych platov), zvýšenie by teda predstavovalo 288 eur na zamestnanca.
Volkswagen núkal polovicu: Tento rok zvýšenie o 4,2 percenta, na budúci rok o ďalšie štyri percentá. K tomu im chcel vyplatiť aj jednorazový bonus 320 eur. V piatok, na poslednom jedenástom rokovaní, tohtoročný rast zvýšil na 4,3 percenta a jednorazový bonus na 350 eur.
Vedenie podniku naznačuje, že keby sa platy dvihli o požadovaných 16 percent, hrozilo by prepúšťanie či presun výroby niektorých modelov do cudziny.
Za rok 2015 vykázala spoločnosť Volkswagen mzdové náklady 276 miliónov eur. Odborármi požadované zvýšenie platov o 16 percent by znamenalo, že vedenie podniku by muselo nájsť na platy navyše 44 miliónov eur.
Volkswagenom v súhrnne ponúka zvýšenie o 8,3 percenta, čo by znamenalo zvýšenie mzdových nákladov o 23 miliónov eur. K tomu treba pripočítať náklady na 350-eurový jednorazový bonus, ktoré môžu dosiahnuť až štyri milióny eur.
