SME
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Vyjednávanie odložili na štvrtok, štrajk vo Volkswagene pokračuje (minúta po minúte)

Odborári rokujú s vedením továrne, pred závodom pokračujú protesty.

Štrajk vo Volkswagene pokračuje.Štrajk vo Volkswagene pokračuje. (Zdroj: TASR - Michal Svítok)
 • V stredu už druhý deň pokračoval časovo neobmedzený štrajk v bratislavskom Volkswagene, je to vôbec prvý štrajk v továrni a najväčší štrajk v súkromnej firme v histórii krajiny.
 • Výroba v hlavnom závode v Devínskej Novej Vsi je ochromená, nevyrábajú sa luxusné autá a SUV. Vo výrazne obmedzenom režime funguje linka na malé mestské vozidlá ako VW Up! a Škoda Citigo.
 • Odborári a vedenie továrne v stredu rokovalo vyše sedem hodín, bez výsledku. Ďalšie rokovania začnú vo štvrtok o 15.30 h, štrajk stále pokračuje.
 • Odborári sa v stredu začali na adresu manažérov vyjadrovať miernejšie, predsedu predstavenstva Volkswagen SK dokonca začali chváliť. Je preto pravdepodobné, že nakoniec sa dohodnú.
 • Moderné odbory VW žiadali výrazné zvýšenie platov, predĺženie obedňajšej prestávky či viac dovolenky. Ako sa tieto požiadavky zmenili počas rokovaní, nepovedali novinárom ani štrajkujúcim.

Štrajk v bratislavskom Volkswagene sme sledovali minútu po minúte

23:59 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

23:58 Časovo neobmedzený štrajk pokračoval druhým dňom a pokračovať bude aj vo štvrtok. Je to vôbec najväčší štrajk v súkromnom sektore v histórii krajiny, podporuje ho väčšina z 12 300 pracovníkov Volkswagenu.

Odborári začali s vedením továrne v stredu popoludní dvanáste kolo rokovaní, skončilo sa po vyše siedmich hodinách, konkrétnu dohodu nenašli. Rokovania budú pokračovať vo štvrtok od 15.30 h, pracovníci naďalej ostávajú štrajkovať.

Výroba luxusných vozidiel a SUV je naďalej ochromená, hoci Volkswagen sa pokúša spojazdniť linku aspoň na výrobu niekoľkých kusov. V obmedzenom režime funguje výroba malých vozidiel ako VW Up! alebo Škoda Citigo.

Moderné odbory Zoroslava Smolinského požadovali výrazné zvýšenie platov o 16 percent, dlhšie obedňajšie prestávky či viac dovolenky. Po začiatku rokovaní nepovedali žiadne detaily o tom, ako tieto požiadavky zmenili.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu ráno sa objavil aj návrh konkurenčného odborového združenia Kovo na zvýšenie platov o pevnú sumu 120 eur, čo by pre väčšinu zamestnancov znamenalo zvýšenie základných platov o 10 až 18 percent bez toho, aby to Volkswagen stálo viac než 30 miliónov eur, čo beztak vyhradil na zvyšovanie miezd.

Smolinský návrh OZ Kovo nekomentoval, či je predmetom rokovaní, nie je známe. Štrajk bude pokračovať aj zajtra (vo štvrtok), denník SME bude o jeho priebehu informovať na webe.

23:57 Krátko pred polnocou začali rozdávať potravinové balíčky, v ktorých je pečivo, paštéta a paprika.

23:57 „Výroba stojí, vraj je vo vnútri málo ľudí a ľudia sa bicyklujú po halách,“ rozprávajú sa medzi sebou štrajkujúci.

23:21 „Prídu ľudia, ktorí sa rozumejú financiám a vo štvrtok o pol štvrtej budeme ďalej rokovať,“ vyhlásil Zoroslav Smolinský.

SkryťVypnúť reklamu

„Nepohneme sa odtiaľto skôr než bude podpísaná nová kolektívna zmluva.“ Tým potvrdil, že štrajk bude pokračovať aj vo štvrtok. Odhaduje, že na „65 percent sme na konci cesty“.

23:11 Volkswagen o 23.00 h informoval, že boli ukončené rokovania o zvýšení platov a lepších pracovných podmienkach.

„Pokračovať budeme v najbližšom možnom čase, do ďalšieho vyjednávania prebehne príprava dohodnutých podkladov,“ informovala hovorkyňa továrne Lucia K. Makayová.

Dodala, že v záujme Volkswagenu je dospieť k dohode čo najrýchlejšie. V najbližších minútach sa očakáva vystúpenie odborového predáka Smolinského.

23:04 Ešte v noci z utorka na stredu sa začalo šíriť na facebooku špekulácia, že štrajk nepriamo zasiahol aj závod Škoda v Mladej Boleslavi. Vraj im chýbajú prevodovky, ktoré sa vyrábajú v slovenskom Volkswagene.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to pravda, ako povedal pre SME Zdeněk Štěpánek z oddelenia firemnej komunikácie Škoda Auto ČR.

„Z bratislavského závodu Volkswagenu odoberáme jeden z typov prevodoviek pre modely Škoda Superb a Škoda Octavia, v súčasnej dobe beží výroba aj zásobvanie podľa plánov a nie sme nútení ich nijakým spôsobom obmedzovať,“ povedal Štěpánek.

22:53 Z improvizovaného pódia na korbe nákladného auta sa prihovára organizačný tím. Zdravia ľudí, ktorí nastúpili do nočnej zmeny. Upozorňujú štrajkujúcich, že o polnoci príde auto so stravou.

„Každý jednu porciu,“ znie z auta. Organizátori opakovane vyzývajú štrajkujúcich, aby nepili alkohol. Pre alkohol totiž môže vedenie továrne zavolať políciu a rozhnať štrajkujúci dav.

„Zoro, Zoro!“ skanduje dav meno Zoroslava Smolinského, odborového predáka a vzápätí dodávajú, „chceme dokázať, že vieme štrajkovať kultivovane!“

SkryťVypnúť reklamu

22:51 Komentátorka SME Zuzana Kepplová atmosféru pred závodom v Devínskej Novej Vsi prirovná k letnému festivalu alebo futbalovému zápasu.

"Autobusy trúbia, ľudia pískajú na píšťalkách, mávajú zástavami. Pravidelne menia vrecia na odpad. Je tu čistejšie než na festivale," opisuje Kepplová.

22:44 "Toto bude skok pre celé Slovensko. Keď títo uspejú, aj iní sa pridajú pod Moderné odbory," debatuje medzi sebou skupinka štrajkujúcich.

22:28 Komentátorka SME Zuzana Kepplová z Devínskej Novej Vsi hlási, že poobedná smena opúšťa továreň: "Usporiadatelia upozorňujú ľudí, aby nevliezli pod autobusy. Snažia sa, aby tu bol poriadok a média ich nevykresľovali v zlom svetle."

Podvečer sa RTVS stalo, že jeden zo štrajkujúcich v živom prenose vstúpil do záberu a otrčil do vysielania holý zadok.

SkryťVypnúť reklamu

21:44 „My sme ešte neskončili, rokovali sme tvrdo, rozprávame sa o veľa bodoch, bojujeme,“ vyhlásil pred protestujúcim davom Smolinský.

Je pravdepodobné, že v Devínskej Novej Vsi sa črtá dohoda medzi odborármi a vedením. Smolinský sa totiž na adresu manažérov vyjadruje mierne, dokonca chválil predsedu predstavenstva závodu Ralfa Sachta.

„Toto rokovanie má úplne inú atmosféru, Ralf Sacht úroveň rokovaní počas týchto šiestich hodín otočil o 180 stupňov,“ vyhlásil Smolinský s vysvetlením, že vraj doteraz bol Sacht zavádzaný svojimi podriadenými.

Odborári sa dohodli s manažérmi, že o zvýšení platov budú ďalej rokovať od 22.30 h.

„Akonáhle dojednáme, prvá cesta pôjde medzi vás, ak bude akýkoľvek zádrhel, dozviete sa o tom prví,“ dodal Smolinský.

Avizuje, že ešte nočná zmena by sa mohla dozvedieť o výsledku rokovaní. Znamená to, že dohoda by mohla byť oznámená do 6.00 h, kedy sa strieda nočná zmena za rannú.

SkryťVypnúť reklamu

21:31 Smolinský prišiel medzi štrajkujúcich, informoval ich o priebehu rokovaní ale podrobnosti nespresnil.

"Vy budete prví, za kým pôjdem po skončení vyjednávania," ubezpečil odborový predák ľudí. Rokovanie trvá už šesť hodín.

21:23 Rokovania medzi odbormi a vedením opäť prerušili. Pokračovať budú znovu od 22:30.

21:02 "Darmo to hovoria vedci zo SAV, že Slovensko už nemôže byť len montážnou dielňou. Že musíme mať plán (aj o tom boli štrajky za školstvo). A že zatiaľ nás politici predávali len ako lacnú pracovnú silu. Ktorá navyše neštrajkuje.

Nie je to totiž len o tom, aby z Wolfsburgu dali viac. Ale o tom, ako sa vnímame ako krajina. Títo ľudia, ktorí štrajkujú za dlhšiu pauzu na obed a viac v peňaženke, si uvedomujú, že si zaslúžia viac. A nedajú si to zobrať," píše komentátorka denníka SME Zuzana Kepplová.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Štrajk vo Volkswagene je o nás Čítajte 

20:22 Vyjednávanie pokračuje, nie sú k dispozícii ďalšie informácie. Pred závodom v Devínskej Novej Vsi sú stovky štrajkujúcich. Nočná zmena sa bude meniť približne o hodinu.

19:52 Rokovania prerušili prestávkou, potom budú pokračovať ďalej.

18:44 Rokovania medzi odborármi a vedením závodu sa zrejme blížia ku koncu. "Na záznam môžem povedať, že sa tešíme na tlačovku, ktorú si dáme dolu," povedal šéf moderných odborov Zoroslav Smolinský pre Denník N.

17:34 Po dvoch hodinách nie sú žiadne nové informácie, rokovania pokračujú.

16:48 Polícia objasnila prípad utorňajšieho oznámenia o bombe, ktorá sa mala nachádzať v priestoroch výrobných hál v bratislavskom Volkswagene.

Policajti v utorok vo večerných hodinách vypátrali 33-ročného Miloša z okresu Vranov nad Topľou, ktorý bol z oznámenia nepravdivej poplašnej správy podozrivý.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz čelí obvineniu, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

Prečítajte si tiež: Bombu v bratislavskej automobilke nahlásil Vranovčan

16:32 V rokovaniach je vyhlásená 15-minútová prestávka, odborári predložili vedeniu fabriky ponuku, ktorej podrobnosti nie sú známe.

Manažéri momentálne prepočítavajú dopady požiadaviek odborov. Je pravdepodobné, že rokovania potrvajú ešte niekoľko hodín, ale odborári sa nechali počuť, že chcú ich definitívne uzavrieť dnes, hoci aj v noci.

15:39 Rokovanie medzi fabrikou a odborármi začalo pred niekoľkými minútami.

15:21 Odborári sa začali pripravovať na vyjednávanie, už aj novinári čakajú v presscentre. Čaká sa na výsledok.

15:20 Ku kritike s a pridáva aj ďalší zamestnanec, ktorý vo Volkswagene robí už 15 rokov, momentálne je v šiestej platovej triede a dostáva mesačne v čistom asi 930 eur.

SkryťVypnúť reklamu

"Tak nech nás nezavádzajú, tu človek musí bojovať o triedu a svoj plat. Celý koncern nás berie ako tých najspodnejších z východnej Európy, to musí prestať."

15:13 Štrajkovať sa rozhodol aj zamestnanec, ktorý vo Volkswagene robí ako kmeňový päť a pol roka a už predtým tu pracoval cez agentúru. Je v piatej platovej triede a minulý mesiac dostal po odpočítaní dopravy v čistom 800 eur.

"Volkswagen robí jednu vec veľmi dobre. Skvele masíruje mozgy verejnosti. Najprv povie, že ľudia tu dostávajú v priemere 1800 eur mesačne a že okrem toho majú aj množstvo benefitov, 13. či 14. plat. Lenže pravda je taká, že 1800 eur si asi vycucali z prsta," vraví.

Zavádzajúce je podľa neho aj to, ak automobilka vraví, že 1800 eur je vrátane bonusov a potom povie "a ešte majú trinásty a štrnásty plat a množstvo ďalších benefitov".

SkryťVypnúť reklamu

"Tie benefity opakujú dvakrát, raz v tej sume a potom ich ešte ako niečo navyše vymenúvajú."

14:35 Odborový predák Zoroslav Smolinský reagoval na návrhu od OZ Kovo a jeho predsedu Emila Machynu, aby sa mzdy plošne zvýšili o pevnú sumu 120 eur mesačne, čo by zaistilo zvýšenie platov v siedmich tarifných pásmach o 10 až 18 percent. „Nechcem sa baviť o Machynovi, o jeho populizme. To je všetko, čo k tomu môžem povedať,“ reagoval Smolinský.

14:31 Odborári vyzývajú ľudí, aby nepili alkohol. Vedenie to podľa neho môže zobrať ako zámienku na to, aby zavolali políciu a štrajk by rozpustili. Pripomína, že treba dodržovať pitný režim.

14:24 Podľa Smolinského posielajú supervízori zamestnancom esemesky, že do troch dní musí štrajk skončiť, odvolávajú sa na zákon. "Nie je to pravda, štrajk je neobmedzený."

SkryťVypnúť reklamu

14:19 Zamestnankyňa Martina (38) bola štrajkovať včera, štrajkuje dnes a chystá sa aj zajtra.

"Neustúpime, chceme tých 16 percent," hovorí. Vo fabrike pozná aj ľudí, ktorí štrajkovať nešli. "Je to každého vec, ktorý pozná svoju situáciu. Napríklad agentúrni zamestnanci a pracovníci DHL do práce museli prísť," vraví Martina.

Na priemernej mzde 1800 eur sa smeje. Podľa nej už to, že má niekto viac ako tisíc eur, je "malý zázrak", bežní zamestnanci majú približne 700 až 800 eur. "Asi do toho priemeru napočítali kadekoho, aby sa otočila verejná mierka proti nám."

14:10 Na ľudí, ktorí pracovali na rannej zmene a práve odchádzajú domov, štrajkujúci pískajú.

13:28 Ľudia sa stále chodia zapisovať do účastníckých listín.

SkryťVypnúť reklamu

13:22 Čoskoro začnú odchádzať ľudia z rannej zmeny domov. Smolinský upozornil štrajkujúcich, aby nestrkali do ľudí, ktorí boli v práci. Jeden incident sa stal včera popoludní. "To, že niekto išiel do práce a vy tu štrajkujete aj za neho, si vyriešte potom, nie tu. Sme ostro sledovaní, aj médiami," dodáva.

13:16 Pred závod postupne prichádzajú autobusy s ľuďmi na popoludňajšiu zmenu. "Vyzerá to ako dovolenkový zájazd, ľudia majú v rukách karimatky, na hlavách klobúky, všetci kričia ´poďte s nami´," vraví reportérka SME Jana Trebulová, ktorá je na mieste.

13:14 Medzi štrajkujúcimi sa šíria podľa Smolinského dezinformácie o tom, či majú prísť do práce cez víkend. "Ak sa do piatku dohodneme, v sobotu a v nedeľu sa do práce ide. Ak sa nedohodneme, tak ľudia do práce nemusia ísť."

SkryťVypnúť reklamu

12:47 Štrajkujúci zamestnanec Peter (28) sa zúčastnil štrajku včera a prišiel aj dnes. Okrem zvyšovania platov by chcel vybojovať aj dlhšiu obednú prestávku o desať minút, ktorú žiadajú aj odborári.

"Napríklad, ak človek príde ráno o šiestej do roboty, tak o deviatej má desať minút prestávku a o dvanástej prestávku 20 minút, počas ktorej sa má najesť. Iba presun na obed trvá päť minút, väčšina ľudí to do seba len nahádže," vraví Peter.

12:30 "Štrajk bol zabezpečený dobre, nie je pravda, že sme nezabezpečili pitný režim. Tie cisterny s vodou sme objednávali my," odmieta Smolinský vyhlásenie vedenia Volkswagenu.

12:27 Smolinský pripomenul, že navrhované zvýšenie 16 percent "nie je mantra", je to iba návrh, pričom percento by mohlo byť aj nižšie, ak dá Volkswagen ľuďom ďalšie benefity, napríklad dlhšie prestávky. Podľa neho však firma všetky bonusy doteraz rázne odmietala.

SkryťVypnúť reklamu

12:22 Podľa účastníckym listín sa v utorok zúčastnilo ráno štrajku 2870 ľudí, popoludní približne 2200 a v noci 1500 ľudí. V tomto momente môže byť na mieste zhruba 1500 ľudí, zamestnanci majú nastúpiť na druhú zmenu o druhej popoludní, kedy môže počet štrajkujúcich vzrásť aj vzhľadom na blížiace sa rokovanie odborárov v vedením fabriky.

12:18 Na miesto dorazil kamión s minerálkami. SHMÚ varuje pred vysokými horúčavami.

12:12 Vedenie Volkswagenu práve ohlásilo ďalší brífing po skončení rokovaní s odborármi, presný čas nie je zatiaľ jasný. Rokovanie s odborármi sa začne o 15.30 h.

12:10 Ľudia štrajkovali pred závodom v stredu už od skorého rána, o šiestej nastúpila nová zmena.

12:02 Na mieste sú aj záchranári, zatiaľ zasahovať nemuseli. Protestujúci zamestnanci si cez noc postavili stany a prístrešky, pred závodom v Devínskej Novej Vsi si grilujú. „Viac ľudí je v plavkách a asi 20 ľudí sa chladí vo fontáne,“ hlási reportérka SME.

12:01 Reportérka SME Jana Trebulová z miesta hlási, že dnes pravdepodobne nepríde cisterna s pitnou vodou. „Pri bráne sú však 1,5-litrové balené pitné vody,“ píše.

10:57 Medzi zamestnancami továrne sa na Facebooku od noci šíri, že odborári sa nakoniec dohodnú s manažérmi na zvyšovaní platov. Smolinský v noci protestujúcemu davu prisľúbil, že nezoberie žiadnu ponuku od vedenia továrne, kým to neprediskutuje s protestným davom.

10:55 Moderné odbory Volkswagen, ktoré sú jediné oprávnené rokovať v mene zamestnancov, budú s vedením továrne rokovať v stredu od 15.30 h. „Nevidím to ružovo,“ vyhlásil v noci z utorka a stredu predseda odborov Zoroslav Smolinský.

10:40 OZ Kovo tvrdí, že výhodou ich návrhu je, že nepresahuje finančné možnosti továrne a zvýšenie pocítia najmä robotníci s nižšími príjmami. Ako by teda vyzeralo zvýšenie platov o pevnú sumu 120 eur?

 • Nástupný plat bez bonusov a benefitov je 679 eur, zvýšenie o 120 eur by predstavovalo 18-percentný nárast.
 • V 5. tarifnej triede je základný plat 943 eur, tam by zvýšenie o 120 eur znamenalo 13-percentný rast.
 • V 7. tarifnej triede je základný plat 1119 eur, zvýšenie o 120 eur predstavuje 11-percentný rast.

Pre Volkswagen by takéto zvýšenie platov predstavovalo nárast mzdových nákladov o 17,7 milióna eur. Ďalších šesť miliónov eur by išlo na zvýšenie bonusov a benefitov o 40 eur mesačne.

Z vyjadrení Volkswagenu vyplýva, že na zvýšenie platov a benefitov je ochotný dať najviac 30 miliónov eur. Návrh OZ Kovo zodpovedá tomuto rozpočtu.

Prečítajte si tiež: Polícia bombu nenašla, štrajk vo Volkswagene pokračuje (minúta po minúte) Čítajte 

10:35 Emil Machyna tvrdí, že tento návrh preberali aj s Modernými odbormi Volkswagenu. „Odmietli ho a tak nie je predmetom kolektívneho vyjednávania so zamestnávateľom,“ tvrdí.

10:32 Stará garda odborárov z odborového zväzu (OZ) Kovo, ktorá vo Volkswagene pre nezhody s Modernými odbormi združuje už len pár stoviek pracovníkov, prišla v stredu dopoludnia s návrhom na ďalšie rokovanie. Navrhuje, aby sa tabuľkové platy zdvihli o pevnú sumu 120 eur a ďalšie 40-eurové zvýšenie by sa prejavilo náraste iných bonusov a benefitov.

„Pre nižšie príjmové skupiny zamestnancov spoločnosti Volkswagen by to v praxi znamenalo dokonca ešte väčšie navýšenie, ako Modernými odbormi navrhovaných 16 percent,“ tvrdí predseda OZ Kovo Emil Machyna. Aj tak podľa neho má až 75 percent pracovníkov Volkswagenu základný plat nižší ako 1119 eur (7. tarifná trieda z 12. tried).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 5. 2022)
USD 1.058
AUD 1.498
CZK 24.670
JPY 135.340
CAD 1.353
GBP 0.848
HUF 382.930
PLN 4.637
CHF 1.028
SEK 10.492

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 432
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 5 503
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 4 930
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 3 106
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 766
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 411
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 005
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 993

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 13 958
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 142
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 764
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 535
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 107
 6. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 081
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 148
 8. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 2 855
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Galuščáková má doktorát z počítačovej lingvistiky. Na univerzite vo Francúzsku sa venuje oblasti vyhľadávania a získavania informácií.

Petra Galuščáková pôsobí vo Francúzsku.


18. máj
Slovenskí hokejisti po zápase Slovensko - Kazachstan na MS v hokeji 2022.

Pre Talianov sú Slováci výzvou.


50m
Vladimír Baláž

Jednorazová pomoc by nestačila. Inflácia bude trvať.


19. máj
Ilustračné foto

Vojna na Ukrajine pokračuje 87. deň.


a 4 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Pred ruskou agresiou na Ukrajine sa dovážali spoza východnej hranice Slovenska zväčša suroviny pre fabriky, teraz sú to hlavne obilniny a oleje.

Pomohol by logistický park v lokalite Bočiar.


a 1 ďalší 17 h

Pripájajú sa k štrajkovej pohotovosti.


23 h

Počas dvoch dní ho predstavia vo viacerých slovenských mestách.


SITA 24 h
Šéf Odborového zväzu KOVO Emil Machyna počas tlačového brífingu v Žiline.

Odborári začiatkom júna zmapujú ochotu ľudí zapojiť sa do štrajku.


SITA 24 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 2. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 3. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 13 958
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 142
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 764
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 535
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 107
 6. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 081
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 148
 8. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 2 855
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
SkryťZatvoriť reklamu