NEW YORK/BRATISLAVA. Kedysi drahá solárna energia, využívaná najmä v priemysle pre kozmické lode, sa stáva lacnejšou rýchlejšie, než sa predpokladalo.
Spôsobujú to predovšetkým rýchlo klesajúce náklady. Samozrejme, pre tradičných poskytovateľov elektrickej energie to nie je dobrá správa, pretože si jednoducho nebudú schopní udržať konkurenciu. Takáto energia bude totiž aj ekonomicky atraktívnejšia.
Loading
...
Rovnako lacná ako uhlie
Výskumná skupina Bloomberg New Energy Finance (BNEF) odhaduje, že solárna energia už nákladmi konkuruje uhoľným elektrárňam v Nemecku a USA a do roku 2021 bude konkurovať aj tým v Číne a Indii. Znamená to, že výroba elektriny zo solárnej energie bude lacnejšia.
Spoločnosť v novej správe ukázala, ako sa budú vyvíjať trhy s palivami a elektrickou energiou do roku 2040.
Globálne znečistenie spôsobné oxidom uhličitým z fosílnych palív môže podľa nej do roku 2026 klesať, čo je v rozpore s centrálnou prognózou Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá predpokladala, že emisie sa po celé desaťročia budú zvyšovať.
Solárna energia je už teraz v niektorých krajinách rovnako lacná ako uhlie. Postupne sa môžu na polovicu znížiť tiež náklady na veternú energiu.
Loading
...
Plávajúca elektráreň v Číne
Správa spoločnosti tiež uvádza, že do roku 2040 Čína a India predstavia trhy s novou výrobou elektrickej energie, do ktorých investujú okolo 4 bilióny dolárov, čo predstavuje približne 39 percent všetkých investícií do priemyslu.
Čína má už v súčasnosti najväčšiu plávajúcu solárnu elektráreň na svete a snaží sa znížiť emisie oxidu uhličitého a zvýšiť spotrebu čistej energie.
Tým, že je umiestnená na vode, nezaberá pôdu a chladením fotovoltaických článkov dochádza k spomaleniu ich starnutia a zachovaniu účinnosti.
Dostupnejšie elektromobily
Podľa prognózy najmenej 239 miliárd dolárov bude investovaných do lítium-iónových batérií, čím sa solárna energia rozšíri aj do domácností a pri používaní elektrických vozidiel.
Výskum naznačuje, že už v roku 2025 budeme v Spojených štátoch aj v Európe kupovať lacnejšie elektromobily.
Inovácie v oblasti obnoviteľných zdrojov nezastaví ani odstúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa od Parížskej klimatickej dohody.

Dohodu z Paríža podpísali svetoví lídri ešte v roku 2015. Štáty podľa nej musia vynakladať viac zdrojov na alternatívne zdroje energie a znižovať svoju energetickú závislosť od fosílnych palív. Ak by sa Trumpovi v roku 2020 podarilo od nej odstúpiť, Spojené štáty by sa zaradili len k dvom ďalším krajinám, ktoré ju odmietajú – k Sýrii a Nikarague.
Znižovanie emisií
Výkon uhoľnej energie by sa v Spojených štátoch mal prepadnúť o 51 percent. Do roku 2040 by sa výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie mala naopak vyšplhať nahor.
BNEF očakáva, že vlády budú ďalej pracovať na znižovaní emisií v súlade s prísľubmi podľa Parížskej dohody o zmene klímy.
Dáta naznačujú, že produkcia solárnej a veternej energie bude neustále rásť. Do roku 2040 by mali Spojené štáty produkovať až 38 percent svojej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Nemecko, Kanada a Mexiko sa dostanú najmenej na tri štvrtiny tohto podielu.
Loading
...
Hlavný záver správy je teda oproti iným prognózam vcelku pozitívny - vďaka zelenej energii, ktorá zlacnila a rozširuje sa oveľa rýchlejšie, než sa predpokladalo, sa podarí už skôr znížiť emisie a tak spomaliť globálne otepľovanie.
Aby sa však tempo otepľovania skutočne podarilo znížiť tak, aby priemerná teplota narástla nanajvýš o dva stupne Celzia ku koncu storočia, čo sa považuje za udržateľný rast, vyžiada si to investície vo výške 5,3 bilióna do produkcie energie bez emisií.