Ubehol iba krátky čas, ale Martin Lučko už vie, že rozhodnutie odísť zo zamestnania, bolo správne. V remeselnej výrobe piva vidí aj svoju budúcnosť.
Tí, ktorí si potrpia na domáce pivo, možno poznajú jeho najznámejšie s názvom Jarkko Ruutu, ktoré kedysi Martin Lučko pomenoval po fínskom hokejistovi.
„Chcel som navariť najjednoduchšie pivo z jedného druhu sladu a chmeľu, teda SMASH – single malt and single hop,“ vysvetľuje mladý pivovarník.
Názov piva vznikol celkom prozaicky. „Pozerali sme hokej a asi hrali Fíni. Kedysi som toho hokejistu nemal rád, pretože sa bil. Najprv to bol pracovný názov, ale ten nakoniec ostal,“ hovorí M. Lučko.
Nemenej zaujímavé sú aj ďalšie názvy pív z Jamy, napríklad „Pivo, ktoré nemalo byť“ alebo „Ešte jedno“. Dôležité je tiež objasniť názov Jama, ktorý je jednoducho odvodený z mien Jana a Martin, pričom Jana je manželkou majiteľa pivovaru.
Ľudia sa snažia žiť zdravšie. Vyberajú si nielen domáce ovocie, zeleninu a mäso, ale aj víno či pivo. Malé pivovary sú na vzostupe, ale nie je to nič nové. Kedysi veľmi dávno fungovali aj na území Slovenska.
„Malé remeselné pivovary sa snažia vrátiť ku koreňom pivovarníckej kultúry,“ tvrdí M. Lučko.

Začiatky
„Chcel som si to vyskúšať, najskôr len tak zo zvedavosti. Prvý raz som sa o domácej výrobe dopočul ešte na strednej škole. Na nejakej brigáde mi jeden chalan hovoril, že jeho babka každé leto varí pivo. Myslel som si, že to nie je možné, že to sa nedá. A po niekoľkých rokoch sa tu začalo rozširovať domáce varenie piva a vyskúšal som si to aj ja, no a už to išlo,“ spomína M. Lučko.
Začiatky varenia doma boli ešte v roku 2011. Motivovalo ho, že pivko ľuďom chutilo. Potom si vyskúšal variť pivo v pivovare Richtár Jakub v Bratislave.