FRANKFURT NAD MOHANOM. Európska centrálna banka (ECB) chce posilniť svoj dohľad nad obchodovaním s cennými papiermi denominovanými v eure v rámci systému euro-clearingu.
Zmenou Článku 22 vo svojom štatúte chce zabezpečiť "účinné a bezproblémové" zúčtovanie transakcií. Umožní jej to naplno využiť právomoci pri dohľade nad clearingovými inštitúciami, ktoré sa nachádzajú mimo Európskej únie (EÚ).
Tieto clearingové inštitúcie zväčša sídlia v Londýne a podľa údajov Banky pre medzinárodné zúčtovanie z apríla 2016 sa približne 75 % transakcií s eurovými derivátmi uskutočnilo vo Veľkej Británii. ECB sa preto zaoberá otázkou, akým spôsobom bude možné dohliadať na tieto inštitúcie po odchode Veľkej Británie z EÚ.
ECB poslala návrh zmeny Európskemu parlamentu a hlavám členských štátov. Podľa banky sa k jej návrhu musí vyjadriť aj Európska komisia.
Svoju snahu vysvetľuje veľkým významom clearingu pre jej peňažnú politiku, fungovanie platobných systémov a stabilitu eura. ECB zároveň poukazuje na súdny proces v roku 2015 z čias pred britským referendom. V ňom žiadala o presun clearingových aktivít do eurozóny.
Proces však prehrala, keď sudcovia prišli k záveru, že nemá legálne kompetencie na reguláciu clearingových systémov.
Systém euro-clearing predstavuje predovšetkým obchodné transakcie s modernými finančnými produktmi, tzv. derivátmi.