SOUL, BRATISLAVA. Najskôr Slovensko, potom Rakúsko, Česko či Spojené arabské emiráty. Kde vznikne prvý hyperloop na svete nie je po niekoľkých mesiacoch stále jasné.
Americká spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies (HTT), ktorá len nedávno rokovala na Slovensku či v Česku, teraz podpísala dohodu s juhokórejskou vládou.
Systém chcú spoločne uviesť do prevádzky do štyroch rokov, píše český portál E15.cz. Hyperloop by mal spojiť kórejské mestá Soul a Busan, ktoré sú od seba vzdialené približne 300 kilometrov.
„Po troch rokoch vývoja sme schopní spolupracovať priamo s konkrétnymi vládami a spoločnosťami, aby sme dokázali certifikovať náš systém po celom svete,“ uviedla spoločnosť.

Rýchlejší než lietadlá
Juhokórejská vláda je podľa webu „pripravená systém na svojom území použiť v praxi“.
Ak sa podarí v Kórei hyperloop vybudovať, doba cesty medzi oboma mestami sa skráti z troch hodín na polhodinu, pričom ak rýchlosť v potrubí prekročí tisíc kilometrov za hodinu, tak môže prekonať aj dopravné lietadlá.
Vlani v októbri sa pritom počítalo, že prvý hyperloop bude v Bratislave a ďalší vo Viedni. Povedal to výkonný riaditeľ Hyperloop Transportation Technologies Dirk Alhborn.
Firma v rovnakom čase založila na Slovensku aj svoju pobočku, výstavbu plánovala spustiť začiatkom tohto roka.
„Na Slovensku spolupracujeme s množstvom domácich spoločností. O pár mesiacov by mal byť vidieť výsledok tejto spolupráce. V týchto dňoch vytvárame slovenskú pobočku, preto som aj prišiel. Bude sa zaoberať vývojom a výrobou,“ povedal Ahlborn v októbri.
Na otázku, v akom stave sú rokovania so slovenskou vládou odpovedal, že „vo veľmi dobrom, stále sa stretávame s veľkou podporou a záujmom“.
Aj v Dubaji
Firma HTT podpísala so Slovenskom memorandum o porozumení ešte v marci vlaňajšieho roka. Pôvodne sa plánovalo spojenie Bratislavy a Viedne, hotové by mohlo byť do roku 2020. Už dlho je však o projekte ticho.

Len mesiac po tom, čo si firma HTT založila na Slovensku pobočku, sa na vybudovaní prvého hyperloopu dohodli Spojené arabské emiráty s kalifornskou Hyperloop One. Dráha by mala spájať Dubaj a Abú Zabí.
Hyperloop One je kalifornská pobočka HTT, dohoda pritom nezaviazala strany, aby bol hyperloop v prevádzke v konkrétny termín. Plán bol vybudovať projekt do piatich rokov.