PRAHA. Pri leteckom nešťastí pred 85 rokmi, 12. júla 1932, tragicky zahynul zakladateľ obuvníckeho impéria Tomáš Baťa. Zlínskemu obchodníkovi, ktorý sa vlastnými silami vypracoval z malej obuvnícke dielne do čela spoločnosti so svetovým renomé, sa stalo osudným lietanie.

Smrť dostihla päťdesiatšesťročného Baťu v troskách malého stroja Junkers, ktorý sa zrútil v hustej hmle pri Otrokoviciach.
Obuvníckemu remeslu sa Baťa vyučil u svojho otca. V roku 1894 sa ešte so starším bratom Antonínom a sestrou Annou rozhodli osamostatniť a založili v Zlíne vlastný obuvnícky závod. Po predčasnej smrti Antonína v roku 1908 sa Tomáš stal majoritným vlastníkom firmy.
Po skúsenostiach v zahraničí začal Baťa zavádzať moderné metódy riadenia a organizácie práce. V podniku zaviedol vysoko efektívnu pásovú výrobu, výrazne investoval do propagácie a svojich zamestnancov motivoval prísľubom podielu na zisku.
Vďaka tomu urobil Baťa počas 30. rokov zo svojej firmy najväčšieho svetového exportéra obuvi.

Jeho smrť prišla ako blesk z čistého neba. O tragédii informovali svetové tlačové kancelárie aj denníky. Do Zlína následne zamierili stovky kondolenčných telegramov - aj od prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka.