BRATISLAVA. "Toto už nemôžeme akceptovať," povedal premiér Robert Fico v utorok na tlačovej konferencii k téme dvojakej kvality potravín.
Narážal na výsledky testov, podľa ktorých sa potraviny a drogéria predávané na našom trhu líšia od výrobkov, ktoré spotrebitelia kúpia v obchodoch v Rakúsku či v Nemecku.
Zakážeme zahraničné potraviny?
Ficovi sa nepáči, že Európska komisia zatiaľ "len" zbiera výsledky testov a nekoná. Chce preto pristúpiť k nátlakovej akcii. "Ak v septembri nebudeme vidieť, že Komisia niečo s kvalitou potravín robí, pristúpime k dočasným jednostranným opatreniam," povedal Fico.
Toto opatrenie by malo znevýhodňovať potraviny dovezené zo zahraničia.
Premiér naznačil, že by napríklad až šesť mesiacov mohli ísť do zariadení verejného stravovania len potraviny zo Slovenska.
To znamená, že napríklad školské či nemocenské jedálne by mohli niekoľko mesiacov pri varení používať len slovenské produkty. Potraviny, teda napríklad mäso, zelenina či ovocie z iných krajín Európskej únie by zariadenia používať nemohli.

Fico počas tlačovej konferencie priznal, že opatrenie, ktorým by štát obmedzil zahraničné potraviny na našom trhu, bude narážať na predpisy Európskej únie.
No zároveň podľa neho má Slovensko právo usmerniť pohyb výrobkov svojou vnútornou smernicou, ktorá bude platiť pre verejné stravovanie.
Druhou možnosťou ako Európsku komisiu donútiť, aby problém s dvojakou kvalitou riešila, je podľa Fica občianska iniciatíva. Ak by sa podarilo vyzbierať milión hlasov od občanov, Komisia by sa tejto téme musela venovať.
Podľa premiéra by bolo v rámci krajín V4, ktoré majú spolu 65 miliónov ľudí, získanie milióna hlasov hračkou.
O probléme dvojakej kvality majú zajtra rokovať aj premiéri krajín V4 na stretnutí v Budapešti.
Vlastný test
Rozdielnosť potravín medzi jednotlivými krajinami Európskej únie ukázal pred časom test slovenského ministerstva pôdohospodárstva, len pred pár dňami ho potvrdil aj veľký test výrobkov v piatich krajinách, ktorý urobilo české ministerstvo poľnohospodárstva.
Fico si teraz urobil vlastný test. Zamestnanci úradu vlády nakúpili tri výrobky v rakúskom Hainburgu a v Bratislave. Test ukázal rozdiel v objeme výrobku aj v zložení.
"Začína to prerastať do medzinárodného škandálu," povedal premiér.

Prvým výrobkom boli rybie prsty Iglo. Rakúske balenie malo 300 gramov, slovenský balíček mal len 280 gramov. Okrem toho rakúske rybie prsty obsahovali viac rybieho mäsa a to 65 percent, tie naše mali len 58 percent.
Cena oboch balení bola pritom v oboch krajinách rovnaká a to 2,99 eura.
Káva Jacobs 3v1 obsahovala v rakúskom balíčku 10 balení po 18 gramov. Na Slovensku mali balenia len 15,2 gramu.
"Balenia mali aj úplne odlišný obsah cukrov, nasýtených kyselín ale aj množstva káva. Zreteľný bol aj rozdiel vo farbe prášku," povedal Fico s tým, že obe kávy stáli rovnako, a to 2,19 eura.
Posledným testovaným výrobkom bola litrová Aviváž. Rakúske balenie obsahovalo 990 mililitrov tekutiny a slovenské len 930 mililitrov Aviváže.