- Košická poisťovňa má 15 500 klientov, ktorým do 31. decembra 2018 bude dlhovať 47 miliónov eur.
- NBS odporúča, aby ďalšie poistné firme neplatili.
- Majetok firmy je menej než stotisíc eur, väčšinu blokujú exekútori.
- Rapid life ide do konkurzu, klienti si doň môžu prihlásiť svoje nároky, ale nevráti sa im nič alebo len minimum peňazí.
- Bývalé vedenie podozrievajú z podvodov.
BRATISLAVA. Košická poisťovňa Rapid life zbankrotovala. Informovala o tom Národná banka Slovenska (NBS), ktorá v polovici júna uvalila na firmu nútenú správu.
„Poisťovňa je v platobnej neschopnosti, nemá dosť financií na vyplácanie klientov ani na krytie prevádzky,“ vyhlásil riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS Vladimír Dvořáček.
Nútená správkyňa poisťovne Irena Sopková potvrdila, že v najbližších dňoch podá oficiálny návrh na vyhlásenie konkurzu.
Je to len druhý prípad bankrotu poisťovne na Slovensku, pripomenul týždenník Trend. Naposledy zbankrotovala Dopravná poisťovňa v roku 2001.
Peniaze zmizli
Z vyjadrení Sopkovej vyplýva, že klienti nemajú mať veľké očakávania, že by im poisťovňa niečo vrátila. „S istotou 99 percent od Rapid life nedostanú nič,“ povedala nútená správkyňa.
Poisťovňu totiž našla v zlom stave, s miliónovými dlhmi a aj to málo majetku, ktoré vo firme je, blokujú exekútori.
Za mesiac zistila, že poisťovňa má vyše 15-tisíc klientov. Z toho asi tisíc päťsto má už splatnú zmluvu a poisťovňa im dlhuje asi tri milióny eur.
Iba na vyplatenie zmlúv so splatnosťou do 31. decembra 2018 by Rapid life potrebovala 47 miliónov eur. Peniaze nemá a nevie ich získať ani z nového poistného. Aj keby všetci klienti platili poistné načas a v plnej výške, poisťovni by o rok stále chýbalo na vyplatenie zmlúv asi 22 miliónov eur.
Sopková zverejnila aj súpis majetku, ktorý v Rapid life našla. Na bankových účtoch má Rapid life 65-tisíc eur, všetky peniaze sú blokované exekútorom. Zvyšný majetok, ako je nábytok či stroje, ocenila Sopková na 26-tisíc eur. Rapid life má päť áut, všetky sú tiež zablokované exekútormi. V hotovosti mala firma v pokladnici menej než tisíc eur.
„Vzhľadom na tieto čísla neviem, ako sa klienti dostanú k peniazom,“ povedala Sopková.

Príde o licenciu
Keď Okresný súd Košice I vyhlási na Rapid life oficiálny konkurz, klienti budú mať 45 dní, aby nahlásili konkurznému správcovi, koľko a za čo im poisťovňa dlhuje. V konkurze sa bude potom majetok predávať.
Vyhlásením konkurzu príde Rapid life o poisťovaciu licenciu. Národná banka odporúča, aby klienti už neplatili poistné. „Za aktuálnej situácie klienti nemajú dôvod platiť poisťovni,“ povedal Roman Fusek, ktorý v NBS zodpovedá za ochranu finančného spotrebiteľa.
Nútená správkyňa zároveň informovala, že na bývalé vedenie Rapid life podá trestné oznámenie. Manažérov podozrieva z podvodov a tunelovania poisťovne. Manažéri napríklad z firmy vyviedli budovu sídla poisťovne v Košiciach za 1,5 milióna eur.
Poisťovňa sa dostala do problémov aj preto, že niekoľko rokov vyberala od ľudí nižšie poistné, ako v skutočnosti mala. Chybný výpočet poistného odobril v roku 1995 vtedajší finančný regulačný úrad.
NBS na chybu prišla v roku 2007 a prikázala poisťovni, aby preto doplnila rezervy. Namiesto toho, aby chýbajúce peniaze do poisťovne doplnili akcionári, Rapid life ich začal pýtať od klientov. Množstvo z nich sa preto s firmou začalo súdiť.
