Program vymyslel pre firmu svojho otca a neustále ho zdokonaľuje. Keby pred rokmi niekto Matúšovi Izakovičovi povedal, že bude robiť u otca, asi by sa mu vysmial. V rodinnej firme predsa len pracuje.
Vďaka programovému systému heat2go, ktorý vyvinul a neustále so spolupracovníkmi updatuje, rozširuje a aktualizuje, sa rokmi stal najznámejším členom spoločnosti.
Firmu ESM Yzamer založil Emil Izakovič koncom deväťdesiatych rokov. Mal skúsenosti v energetike a teplárenstve a chcel ich konečne zúročiť pre seba.
Po krokoch
Po čase, keď už nebola zaujímavá iba „potrubárčina“, čiže budovanie rozvodov, meranie a kontrola tepla a energií, sa firma postupne, podľa požiadaviek zákazníkov, začala orientovať na pridané služby.
“Ku klasickým službám pridali aj kompletnú zákazku od technológie až po ukončenie stavby a následne aj online meranie spotreby.
„
Ony sa napokon stali akcelerátorom úspechu, a to preto, že ku klasickým službám pridali aj kompletnú zákazku od technológie až po ukončenie stavby a následne aj online meranie spotreby.
Jednotlivé ponuky a činnosti na seba nadväzovali, a tak postupne k meraniu tepla a elektriny pridávali meranie plynu, vody a napokon klimatizácie, teda merajú a kontrolujú aj vlhkosť alebo suchosť priestorov.
K meraniu, samozrejme, ponúkajú technológiu a inštaláciu, lebo sa nemôžu spoľahnúť na tím alebo jednotlivcov iných dodávateľov, ktorí sa striedajú na jednom projekte a sú nekompatibilní.
Koordinácia prác ľudí je veľmi dôležitá, o tú sa stará brat Daniel. Matúšovo oddelenie všetko navrhne, naprogramuje a potom aj sleduje, monitoruje.
„To tak prirodzene vyplynulo z našich zámerov poskytovať dobré a komplexné služby. Zákazníci dnes oceňujú, že nemusia tri razy búrať a prerábať tú istú miestnosť, lebo sa pozabudlo napríklad na senzory. Možno sa nám aj preto darí, že už aj veľkí hráči na trhu pochopili, že musia všetko zadať jednej firme. Keď je dodávateľov desať, neexistuje dostatočná kontrola. Každý sa vyhovára na každého a nenájdete toho, kto zosúladí termíny jednotlivých partií robotníkov. My to vieme, máme na to softvér,“ vysvetľuje Matúš.
Stále na špici
Dodáva, že ak má všetko na starosti jeden tím, tak si vie zadať a skontrolovať práce v ich postupnosti. Toto je ďalšia z devíz – dodávka zákazky na kľúč, o ktorú sa stará brat Daniel so svojou partiou.
„Darmo je, či už ste v rodinnej, alebo v inej firme, vždy musíte byť na pulze dňa alebo na špici, lebo inak zaostanete,“ hovorí Matúš. Názov firmy EMS Yzamer je zahalený tajomstvom.

„Nepýtajte sa ma, ako ná- zov vznikol. Netuším, len viem, že je to energia – meranie – služby – a ten ypsilon asi predstavuje zámer, ako sa od iných odlíšiť. Naši montážnici si zo skratky vymýšľali všelijaké iné súvislosti, ale nie sú pravdivé,“ vysvetľuje Matúš.
Kým sa EMS Yzamer ako prvá firma na Slovensku a v okolitých krajinách Európskej únie dostala na výslnie v meraní spotreby energií, venovala sa pomernému rozpočítavaniu spotreby energií, napríklad vykurovacích nákladov.
Ako sa však počet klientov, firiem, správcovských spoločností a podnikov zvyšoval, bolo treba pripraviť projekt na inštaláciu energií, vykurovacích telies, klimatizácie a potom celý systém aj spravovať a sledovať.
Vtedy si E. Izakovič prizval na pomoc synov, aby podporili rozvoj firmy. Mladší Daniel je zodpovedný za realizáciu stavieb v budovách a Matúš riadi vývoj softvéru a inteligentných riadiacich systémov.
Škola prácou
Matúš ešte ako stredoškolák chodil pre otcovu firmu odpočítavať spotrebu priamo do domácností. Dá sa povedať, že už od stredoškolských čias bol spätý s rodinným podnikom, ale iba ako brigádnik.
„Bola to veľmi dobrá škola, naučil som sa, ako vystupovať pred ľuďmi, ako prezentovať požiadavky, pochopil som, že musím napríklad na domovej schôdzi vystúpiť ako prvý, lebo inak sa nedostanem k slovu. Tiež som zistil, že nikdy nechcem bývať v paneláku. Žije tam mnoho rôznorodých ľudí pohromade, navzájom sa ani nepoznajú a netušia, kto čo z nich doma chová a pestuje,“ vysvetľuje Matúš.

Pritom si spomína, ako ho jeden z nájomníkov nepustil do obývačky, lebo sa tam práve „rozťahoval“ varan. M. Izakovič mal úplne iné plány do života, plnil si mladícke sny a túžby a venoval sa aj vlastnému projektu.
V Trnave a okolí sa stal známym aktivitou spojenou s hudbou ako dídžej a tiež promovaním hudobného festivalu Lonely Experience.
Mimochodom, práve pripravuje jeho šiesty ročník. Najprv sa v otcovej firme staral o počítačové systémy, ako hovorí – o „železo“, ale postupne sa začal zaujímať aj o to, ako by sa služby, merania či údaje pre zákazníkov dali vylepšiť, zdokonaliť.
„Ja som už taký, asi to máme predsa len v rodine, že vždy musíme hľadať cesty, ako sa niečo dá robiť lepšie, dôslednejšie, ako by sa čokoľvek dalo vyriešiť jednoduchšie. Hľadáme a riešime výzvy, a tak aj ja som takto postupne prišiel na to, ako by sa meranie a sledovanie spotreby energií dalo riešiť. Vždy ma fascinovalo robiť veci efektívnejšie, ani si nepamätám, že by som uvažoval inak,“ zdôrazňuje Matúš.
Dosah za hranice
Najnovšia inovácia umožňuje poskytovať priebežné informácie, monitorovať, sledovať spotrebu, ale aj upozorňovať na nadspotrebu. Inak sa to ani nedá robiť, lebo ak firma nebude neustále inovovať, tak ju nasledovatelia a kopírovači predbehnú.
“Program a monitorovanie spotreby heat2go sa už presadil nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách a v súčasnosti riadiaci a kontrolný systém merania energií v budovách využíva vyše tisíc zákazníkov – od veľkých priemyselných komplexov až po správcovské spoločnosti.
„
Matúš hovorí, že hoci to znie ako klišé, vo firme po- čúvajú zákazníkov a podľa ich požiadaviek všetky služby a monitorovania dopĺňajú. Program a monitorovanie spotreby heat2go sa už presadil nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách a v súčasnosti riadiaci a kontrolný systém merania energií v budovách využíva vyše tisíc zákazníkov – od veľkých priemyselných komplexov až po správcovské spoločnosti.
V ostatných rokoch sa teda M. Izakovič venuje najmä svojmu „dieťaťu“ – programu heat2go, ktorý pre firmu vymyslel, pripravil a zdokonaľuje spolu s ďalšími spolupracovníkmi. Tých si vyberá tiež takpovediac podľa odporúčaní.
„Dobrých programátorov je mnoho, ale málokto sa vyzná v teplárenstve, vodárenstve, klimatizácii – takže každého jedného musíme najprv naučiť, o čom je ten systém, ktorý má programovať, ako funguje, ako na seba jednotlivé komponenty nadväzujú,“ vysvetľuje Matúš.

Práve teraz sa klienti zoznamujú s novou aktualizovanou verziou, ktorá je dokonalejšia a má viacero noviniek, ktoré bude konkurencia dlhšie mapovať a doháňať. Nie je už k dispozícii len do počítača, ale aj do mobilu.
„Musíme byť vždy vpredu a na špičke, inak nás konkurencia predbehne. Zatiaľ nás iba dobieha. A to je zase pre nás výzva, na ktorú reagujeme,“ hovorí Matúš. Program v podstate znižuje energetické náklady na prevádzku budov, ktoré sú najvyššou položkou developerov.
V súčasnosti je už firma na tom tak, že sami developeri si žiadajú jej služby, a to, samozrejme, vďaka dobrým referenciám. Kým pred rokmi Matúš chodil, nahováral, vysvetľoval a prezentoval systém, dnes sa už s manažérmi dohovárajú, kedy a čo treba.
Technológiami k úspore
V ostatnom období firma získala ďalší dobrý kvalifikačný bod rekonštrukciou kúpaliska Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach.
„Dodávame technológie, ktoré šetria energie, a to tým, že využívame viaceré možnosti – napríklad najnovšie dopĺňame technológiu plynovými zásobníkmi a čerpadlami, ktoré využívajú nízkopotenciálne teplo z okolité- ho prostredia, čiže zadarmo. Funguje to asi ako chladnička v byte, ale tento kompresor dokáže v prípade výpadku elektriny vykúriť aj dvanásť poschodový dom. Japonci na to prišli vďaka blackoutom, ktoré zažívali počas horúcich letných dní, keď všetci zapli klimatizáciu a elektrárne nestačili dodávať potrebnú energiu.“
V oblasti energetiky ich podľa Matúša čaká mnoho riešení, ktoré by mali znižovať závislosť od palív. „Som presvedčený, že v tejto oblasti nás ešte len čakajú zmeny. Teší ma, že môžem byť pri tom. Planétu máme len jednu, a tak si ju nemôžeme ničiť,“ zdôrazňuje M.Izakovič, ktorý sa rád vyberie len tak na potulky s batohom na chrbte alebo na lyžovačku.
A najlepšie si vraj vyčistí hlavu počas behu. Život sa mu zmenil, ale pochvaľuje si, musel si zvyknúť na poriadok, termíny a vôbec nemá pocit, že rodinná firma je ponorková záťaž.
Napokon pojem rodinná firma v ESM Yzamer sa prejavuje aj v tom, že si spoločne manažéri a osadenstvo zájdu na pivo, hrajú fotbal. Alebo si objednajú autobus a idú sa pozrieť spolu s rodinami do sveta.
Nepotrebujú na to poučky o koučingu či teambuildingu, lebo sa to deje všetko samo od seba, od srdca.