BRATISLAVA. Zvyšovanie dôchodkov, ktoré sa od budúceho roka začne počítať podľa nových pravidiel, môže priniesť viac škody ako osohu.
Upozorňujú na to analytici z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorí k návrhu novej valorizácie zaslali niekoľko pripomienok.
Vláda chce dôchodcom garantovať, že aj keď sa ceny zvyšovať nebudú, každý rok im penzia určite narastie o niekoľko eur. Čo na tom rozpočtovej rade prekáža?

1. Odkiaľ tie čísla nabrali? Chýba vysvetlenie
Podľa pôvodného zákona sa mali dôchodky od roku 2018 zvyšovať len podľa toho, ako rastú ceny vecí a služieb, ktoré využívajú dôchodcovia.
Minister práce Ján Richter zo Smeru však pred niekoľkými týždňami predložil návrh zákona, ktorým to chce zmeniť. Dôchodky sa síce budú zvyšovať podľa cien, ale ak by nerástli, ľudia budú mať od štátu garantovanú sumu, ktorú dostanú aj tak.
Budú to dve percentá z priemernej sumy dôchodku. V roku 2018 má ísť o 8,4 eura pre starobných dôchodcov a napríklad 7,2 pre ľudí s plnou invalidnou penziou.
Čo je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť
Rozpočtová rada hodnotí, ako sa vyvíja hospodárenie Slovenska, ako sa plnia pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a informuje o tom verejnosť.
Je to nezávislá inštitúcia, vznikla v roku 2012.
Ak by Richter zákon nezmenil, dôchodcovia by dostali menej než polovicu z týchto súm.
Rozpočtová rada vláde vyčíta, že štát nikde nevysvetľuje, prečo si vybral práve tento spôsob, ktorý je veľmi nákladný.
„Systém, ktorý mal fungovať predtým, by dlhodobo zabezpečil zachovanie kúpnej sily dôchodku. Nie je jasné, prečo si štát zvolil nový mechanizmus,“ píše rada vo svojich pripomienkach.
Ministerstvo práce v návrhu zákona napísalo len to, že chce zaviesť takú valorizáciu, „ktorá by bola akceptovateľná pre dôchodcovskú verejnosť, ak by inflácia bola nízka“. Iný dôvod neuviedlo.