BRUSEL. Európska komisia nepovažuje problém dvojakej kvality potravín za nevýznamný, povedal dnes jej predseda Jean-Claude Juncker.
Na spoločnej tlačovej konferencii so slovenským premiérom Robertom Ficom v Bruseli dodal, že komisia bude tejto otázke "venovať plnú pozornosť".
Novú legislatívu, ktorá by mala dvojakej kvalite potravín zabrániť, momentálne Juncker neočakáva. Do budúcnosti ju však nevylučuje.

Fico je spokojný
Krajiny visegrádskej štvorky, čiže Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko, kritizujú prax, akou sú na jednotlivé trhy v rámci Únie dodávané produkty pod rovnakým názvom, ale s odlišným obsahom.
Zosilňujú preto tlak na Európsku komisiu, aby tomu zabránila zavedením kontrolných mechanizmov. Fico vo štvrtok v Bruseli rokoval v mene V4.
“Je mi jedno, ako to komisia spraví, ale musíme s tým pohnúť dopredu.
„
Fico uviedol, že je pre neho najpodstatnejšie, že komisia existenciu problému uznala a chce rokovať. Dodal, že mu nezáleží na tom, akým spôsobom ho bude riešiť.
"Je mi jedno, či je mačka čierna alebo biela, hlavne že chytá myši," odpovedal na otázku novinárov, či nie je sklamaný z toho, že mu Juncker neprisľúbil novú legislatívu.
"Predseda EK uznal, že je to vážny problém a očakávam, že komisia príde s návrhmi, ktoré budú efektívne. Je mi jedno, či to je nová legislatíva, zmena legislatívy, nejaké odporúčanie. Len s tým musíme pohnúť dopredu," dodal premiér.
Juncker ďalej na tlačovej konferencii nevylúčil, že do budúcnosti nebude prijatá aj nová európska legislatíva. Naznačil však, že kým sa schváli a vstúpi do platnosti, trvá to celé roky.
Prvým krokom, ktorý Komisia urobí je, že na jeseň vydá podľa Fica a Junckera špeciálne usmernenie k európskej legislatíve o tom, ako sa budú interpretovať smernice o bezpečnosti potravín.
Cieľom je, aby štáty mohli lepšie využívať už teraz platné pravidlá pre kontrolu potravín aj pri podozreniach na nerovnakú kvalitu v rôznych krajinách.
Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča Brusel už pracuje na príprave podrobnejších usmernení, ktoré by zabránili výrobcom zavádzať spotrebiteľov.
Aktuálne pripravujú aj s eurokomisárkou Věrou Jourovou metodiku porovnania výrobkov, aby mali čo najviac informácií.

Rovnaký obal, iné vnútro
Rozdiely v kvalite výrobkov, ktoré sa predávajú v rovnakom obale, preukázala štúdia zadaná českým ministerstvom poľnohospodárstva.
Premiéri Česka, Slovenska, Maďarska a Poľska potom na spoločnom rokovaní v Budapešti prijali prehlásenie, v ktorom požadovali, aby komisia problém aktívne riešila.