WASHINGTON. Najmenej 25 miliónov dolárov (21,5 milióna eur) zaplatili za posledné dva roky obete vydieračských vírusov, ktorým sa hovorí ransomware.
Vyplýva to zo štúdie, ktorú vypracovala technologická spoločnosť Google spoločne so súkromnou newyorskou univerzitou Tandon School of Engineering.
Ransomware po prieniku do počítačov obvykle zašifruje uložené dáta a za ich odblokovanie potom žiada výkupné. Vydierači využívajú kvôli anonymite najmä elektronické meny, najmä bitcoin.

Lukratívny biznis
Elie Bursztein z Google k výsledkom povedal, že vydieranie ľudí cez internet je pre zločincov lukratívne, takže sa nedá v tejto oblasti očakávať útlm.
"Je to začarovaný kruh. Čím viac peňazí zarobia, tým agresívnejšie budú škodlivé programy šíriť," upozornil Bursztein.
Jedna z populárnych metód je poskytovanie vydieračských vírusov na objednávku, túto službu si od kybernetických zločincov objednávajú kriminálne organizácie.
Novinkami sú tiež časové lehoty, po ktorých škodlivý softvér vymaže zašifrované dáta, takže používatelia prídu o svoje súbory.

Vydierajú rôzne
Medzi obľúbené funkcie ďalej patrí postupné zvyšovanie ceny výkupného, čo núti obeť rýchlo zaplatiť alebo stanovenie výkupného podľa názvu zašifrovaných súborov.
V takom prípade škodlivý program cielene vyhľadáva také dáta, ktoré by podľa názvu mohli byť pracovne či súkromne citlivé. Vydierači tiež niekedy odblokujú zašifrovaný počítač zadarmo výmenou za to, že obeť pomôže s ďalším šírením elektronickej nákazy.
Svet v posledných týždňoch zažil niekoľko vĺn rýchleho rozšírenia nákazy vydieračskými vírusmi. Napríklad v máji napadol 300-tisíc počítačov v 150 krajinách vydieračský vírus WannaCry.