BRATISLAVA. Domovy dôchodcov, ktoré sa o ľudí málo starajú, nepúšťajú ich na prechádzky alebo im zadržiavajú peniaze, by mali zaniknúť.
Štát chce od januára spustiť kontroly vo všetkých zariadeniach, ktoré poskytujú sociálne služby, a ohodnotiť ich.
Ak nesplnia podmienky a ani po upozornení chyby neodstránia, môžu ich zrušiť a vymazať z registra poskytovateľov. Toto hodnotenie chce ministerstvo práce aj zverejňovať.

Ambiciózne plány
„Chceme poskytovateľov motivovať, aby zvyšovali kvalitu sociálnych služieb, a nie ich trestať, ako si niekto možno myslí,“ vysvetľuje hovorca ministerstva práce Michal Stuška, prečo sa do kontrol púšťajú.
Na Slovensku je zhruba šesťtisíc poskytovateľov sociálnych služieb a ministerskí zamestnanci by mali postupne od januára prejsť všetky.
6000
toľko poskytovateľov sociálnych služieb je v súčasnosti na Slovensku.
Patria k nim domovy dôchodcov, sociálnych služieb, opatrovateľskej služby, špecializované zariadenia, stacionáre, nocľahárne a mnohé iné domovy.
Kontrolóri si budú všímať veci, ktoré majú presne napísané v zákone. Pri každej budú mať maximálny počet bodov a podľa toho, či zariadenie splní kritériá úplne, čiastočne alebo vôbec nie, mu priradia určitý počet bodov.