Hádzať všetkých do jedného vreca je rovnaký nezmysel, ako si zatvárať oči pred faktami, ktoré z presvedčenia nechceme vidieť. Poľovník je zabijak a basta. Ale čo ak je aj on ochranca a milovník prírody?
Na Slovensku je evidovaných 62-tisíc poľovníkov. „V roku 2009 na nás prešla zo zákona aj kompetencia vydávania poľovných lístkov. V tom čase sme zaviedli precíznu evidenciu členskej základne. Vieme presne, koľko nás je a kto sú naši členovia. Podobný systém v súčasnosti zavádzajú aj v Maďarsku. Neprehľadná situácia, aká bola u nás, je v Českej republike, kde presný počet poľovníkov nevedia,“ vysvetľuje Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory a riaditeľ Slovenského poľovníckeho zväzu.
„Naši poľovníci musia byť zo zákona aj poistení. Inak je ich lístok neplatný. Nešťastných prí- padov nie je veľa, ale zákon na ne veľ- mi múdro pamätá,“ dodáva.
Pripravený a vzdelaný
Do roku 2009 bol najpočetnejší poľovnícky spolok Slovenský zväz poľovní- kov. Bola to organizácia s niektorý- mi kompetenciami. Mohla napríklad vykonávať poľovnícke skúšky. Podobných menších organizácií bolo viac než šesťsto. V roku 2009 vznikla zo zákona Slovenská poľovnícka komora. Je to organizácia s povinným členstvom. „Zo zákona máme až dvanásť kompetencií a sme predĺženou rukou ministerstva,“ hovorí I. Šuba.
Kto chce dostať poľovný lístok musí byť dostatočne pripravený a vzdelaný. K dispozícii má moderný elektronický výučbový systém.
„Samozrejme, máme aj veľa tlačeného a praktického materiálu. V minulosti boli naše ústne skúšky kritizované, že nie sú dostatočne náročné. Dnes už otázky generuje počítač a subjektívny vplyv človeka je pri nich minimálny.“