BRUSEL/BERLÍN. Belgické úrady vedeli o podozrení na kontaminované vajcia látkou fipronil už začiatkom júna, informovali o ňom ale prvýkrát až 20. júla.
Potvrdil to v sobotu agentúre DPA belgický úrad pre kontrolu potravín.

Minister chce vysvetlenie
Podľa hovorkyne úradu bolo rozhodnutie nezverejniť informácie o prvom podozrení v súlade s európskymi predpismi.
Nemecký minister poľnohospodárstva uviedol, že bude po belgických úradoch požadovať vysvetlenie.
"Jedna belgická firma nás informovala, že môže byť problém s fipronilom," uviedla hovorkyňa belgického úradu pre kontrolu potravín (FASNK) Katrien Stragierová. Uviedla, že úrad o ňom informoval až 20. júla, pretože chcel najprv zhromaždiť viac informácií tak, ako to podľa nej stanovujú európske predpisy.
Ďalšie krajiny, kde sa látka fipronil vo vajciach podľa DPA objavila, sa stalo 22. júla Holandsko, kde ju vtedy našlo vo vajciach sedem firiem. Potom sa začali objavovať prípady aj v Nemecku, kde ju zaznamenali takmer všetky spolkové krajiny.

Z trhu stiahli milióny vajec
Znepokojenie nad neskorými informáciami belgických úradov vyjadril nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt.
Podľa jeho hovorkyne sa minister v pondelok spojí so svojím belgickým náprotivkom a bude vyžadovať vysvetlenie. Podľa DPA sa do Nemecka dostalo najmenej 10 miliónov kontaminovaných vajec, väčšinou z Holandska, ale aj práve z Belgicka.
Tento týždeň začali Nemecko, Belgicko a Holandsko sťahovať z trhu milióny vajec kvôli možnej prítomnosti fipronilu.
V Belgicku a Holandsku úrady kvôli stopám insekticídu vo vajciach a kuracom mäse pristúpili k zatváraniu chovov. V Holandsku bolo doteraz uzavreté asi 180 hydinových fariem, kde boli stopy fipronilu nájdené.
V Česku budú vajcia náhodne kontrolovať
Česká Štátna veterinárna správa (SVS) vo štvrtok oznámila, že bude náhodne kontrolovať vajcia a kuracie mäso zo šiestich európskych krajín, kde sa liek fipronil mohol v chovoch používať.
Okrem Belgicka, Nemecka a Holandska ide o Francúzsko, Taliansko a Poľsko. Vajcia z Belgicka boli podľa veterinárnej správy na slovenskom trhu naposledy v apríli a vajcia z Holandska v máji.

Fipronil je látka, ktorá býva súčasťou prípravkov proti blchám, všiam a kliešťom. Nesmie sa však podávať zvieratám, ktorých mäso konzumujú ľudia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje preparát za mierne jedovatý; jeho vysoké dávky vedú k pocitu nevoľnosti a závratov.