BRUSEL. Belgické úrady v utorok upozornili, že nové testy slepačích vajec potvrdili vyšší, nebezpečnejší výskyt pesticídu fipronil, než udávali predošlé analýzy.
Škandál z kontaminovanými vajcami, ktorý sa rozšíril z Belgicka a Holandska, už zasiahol viacero členských krajín EÚ, dnes výskyt kontaminovaných vajec potvrdilo aj Luxembursko.
Prekračujú limit
Belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín (AFSCA) v utorok popoludní spresnila, že podľa nových testov zistili v slepačích vajciach 0,92 miligramu pesticídu na kilogram (mg/kg), čo prekračuje limit zdravotnej bezpečnosti povolený normami EÚ - 0,72 mg/kg.
AFSCA pritom ešte v pondelok (7.8.) upokojovala verejnosť, že niet dôvodov na obavy, pretože výskyt fipronilu je iba 0,096 mg/kg.
Vo svetle nových zistení belgický minister poľnohospodárstva Denis Ducarme a ministerka pre verejné zdravie Maggie De Blocková prikázali AFSCA sprísniť opatrenia, ktoré znamenajú zákaz predaja vajec z dočasne uzavretých hydinových fariem, protianalýzy doteraz uskutočnených testov, zverejnenie všetkých výrobných sérií kontaminovaných vajec a vystopovanie fariem, odkiaľ nakazené vajcia pochádzajú.
Obaja ministri vystúpia v stredu (9.8.) pred parlamentným výborom pre ekonomiku a poľnohospodárstvo, aby podali vysvetlenia, aké opatrenia prijíma v tejto kauze federálna vláda.
Vlastné vyšetrovanie
Európska komisia (EK) rozbehla vlastné vyšetrovanie takzvaného fipronilového škandálu v snahe zistiť, či zodpovedné belgické úrady nezanedbali svoju povinnosť urgentne informovať svojich partnerov v EÚ o nákaze slepačích vajec zakázaným pesticídom.
Belgicko na nákazu vajec svojich partnerov v EÚ upozornilo 20. mája.

Chcú presný dátum
Hovorkyňa eurokomisie Mina Andreevová počas utorkovej tlačovej konferencie v Bruseli upozornila, že exekutíva EÚ chce presne určiť, kedy si belgické orgány začali byť vedomé problému kontaminácie vajec látkou fipronil.
Ak sa podľa jej slov ukáže, že Belgicko si nesplnilo svoje povinnosti čo najskôr oznámiť zodpovedným európskym orgánom tento zdravotný problém, eurokomisia by mohla začať právne konanie pre nesplnenie povinnosti.
Eurokomisár pre bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis v tejto súvislosti už kontaktoval ministrov poľnohospodárstva Holandska, Nemecka a Belgicka.

Celoeurópska debata
Kontakty prebiehajú aj na bilaterálnej úrovni, keď sa Belgicko a Nemecko dohodli na vymenovaní styčných dôstojníkov pre riešenie tejto kauzy.
V Belgicku to bude mať na starosti zástupca Federálnej agentúry pre bezpečnosť potravín (AFSCA).
Tlačová agentúra Reuters pripomenula, že nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt chce dostať fipronilový škandál na úroveň celoeurópskych debát.
Podľa jeho slov je neprijateľné, ak sa prvé informácie o výskyte fipronilu v slepačích vajciach objavili v júni a odovzdali sa ďalej až na konci júla.

Stretnú sa v Talline
Vedúci agrorezortov z krajín Únie budú najbližšie rokovať na neformálnom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v dňoch 3. až 5. septembra v Talline.
AFSCA zdôrazňuje, že prvé informácie o možnej kontaminácii vajec dostala 2. júna na základe náhodnej kontroly. Podľa AFSCA nikto nevedel, že fipronil sa vo vajciach vyskytoval od 15. mája, keď boli prvé vzorky odoslané na laboratórne analýzy.
Úrad tak reagoval na obvinenia belgického europoslanca Barta Staesa, že prvý výskyt kontaminovaných vajec bol zistený v súkromnej firme už v polovici mája a Belgicko si nesplnilo svoju povinnosť voči susedom a partnerom, keď včas neaktivovalo systém včasnej výstrahy.