BRUSEL. Belgický minister poľnohospodárstva Denis Ducarme dnes uviedol, že holandské úrady už vlani v novembri vedeli, že v Holandsku sú slepačie vajcia kontaminované insekticídom a neoznámili to ostatným európskym partnerom.
Desiatky chovateľov v Belgicku a Holandsku sú predmetom vyšetrovania pre kauzu s vajíčkami obsahujúcimi zakázaný pesticíd Fipronil nebezpečný pre ľudské zdravie.
Kontaminované vajcia
Belgicko 20. júla oznámilo ostatným členským krajinám Európskej únie, že našlo kontaminované vajcia. Belgické úrady sú však terčom domácej aj medzinárodnej kritiky, že príliš dlho čakali s oznámením o výskyte kontaminovaných vajec.
Belgická Federálna agentúra pre bezpečnosť potravín v dnešnej oficiálnej správe uviedla, že 2. júna bola informovaná o možnej kontaminácii vajec Fipronilom, 9. júna vykonala prvé testy a 16. júna bola dokončená druhá séria testov, ktoré potvrdili výskyt zakázanej látky.
Minister Ducarme, ktorý dnes v Bruseli vystúpil pred parlamentným výborom pre ekonomiku a poľnohospodárstvo, však povedal, že z tohto škandálu nemožno viniť iba Belgicko. AFSCA má totiž oficiálne dokumenty, ktoré naznačujú prítomnosť Fipronilu v holandských vajciach už koncom novembra 2016.
Chcú vysvetlenie
"Nedošlo k žiadnemu oficiálnemu upovedomeniu zo strany Holandska," skonštatoval Ducarme pred belgickými zákonodarcami. Ducarme dodal, že už skontaktoval svojho holandského rezortného kolegu a požiadal o vysvetlenie.
Minister v utorok (8.8.) hovoril aj s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Vytenisom Andriukaitisom, ktorý už podľa jeho slov mal informácie týkajúce sa Holandska.
Európska komisia v utorok upozornila, že chce presne určiť, odkedy belgické orgány vedeli o probléme kontaminácie vajec látkou Fipronil.
Ak sa ukáže, že Belgicko si nesplnilo svoje povinnosti čo najskôr oznámiť zodpovedným európskym orgánom tento zdravotný problém, eurokomisia by mohla začať právne konanie pre nesplnenie povinnosti.