LONDÝN. Po odchode z Európskej únie by mohla Veľká Británia s európskym spoločenstvom zotrvať v dočasnej colnej únii, aby sa zabránilo chaosu na spoločných hraniciach. Informovalo o tom v utorok ministerstvo pre záležitosti brexitu.
„Colné partnerstvo“ by mohlo znamenať, že na hraniciach Veľkej Británie s EÚ nebudú potrebné colné kontroly, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
Zmiešané signály
V otázke podoby budúcich obchodných vzťahov s EÚ vysielajú členovia britskej vlády zmiešané signály, čo spôsobuje neistotu medzi britskými firmami.
Aktuálnym oznámením sa vládny kabinet snaží čeliť obvineniam, že pred ďalším kolom rokovaní o brexite, ktoré sa uskutoční neskôr tento mesiac, nemá pripravenú stratégiu, uviedla agentúra AP.
Britský minister obchodu Liam Fox, ktorý je rozhodným stúpencom odchodu krajiny z Európskej únie, a minister financií Philip Hammond, ktorý je za užšie vzťahy s EÚ, sa počas víkendu zhodli, že po formálnom vystúpení Británie z únie v roku 2019 by malo existovať "časovo obmedzené" prechodné obdobie s cieľom vyhnúť sa "riskantnej situácii" pre ľudí a firmy.
Ministri v článku pre nedeľník Sunday Telegraph konštatovali, že prechodné obdobie "nemôže byť neobmedzené, nemôže byť zadnými dverami pre zotrvanie v EÚ".
Budúce vzťahy
Britská vláda sa zároveň v nedeľu vyjadrila, že chce zvýšiť tlak na ostatných 27 členov EÚ, aby sa začalo vyjednávať o "rozsiahlych a špeciálnych" budúcich vzťahoch, ktoré budú zahŕňať dohodu o voľnom obchode medzi Britániou a EÚ.
Európska únia však tvrdí, že takého vyjednávania sa nemôžu začať, kým sa nedosiahne dostatočný pokrok v troch úvodných otázkach, a to, akú sumu peňazí Veľká Británia bude musieť zaplatiť, aby urovnala svoje záväzky voči bloku, či sa na írskych hraniciach zavedú kontroly a clá a aké bude postavenie 3 miliónov obyvateľov EÚ žijúcich v Británii.
Britské ministerstvo pre brexit uviedlo, že krajina chce ukázať dosiahnutie pokroku v predbežných otázkach do októbrového summitu EÚ.