Prvé kontúry dostáva v týchto dňoch obytný dom Treenium, ktorý bude prvým na Slovesnku, ktorý má vertikálny porast. Vyrastá v bratislavskej štvrti Ružinov. Podstatou projektu je to, že na fasáde domu budú rásť stromy, kríky a tráva, ktoré budú neoddeliteľnou súčasťou architektúry.
Na obytnom dome bude takmer tisíc rastlín, ktoré budú výrazným architektonickým prvkom domu a jeho neoddeliteľnou súčasťou. Bude na ňom rásť 82 stromov, 131 tují, 61 borovíc, 524 kríkov a 152 plazivých rastlín. Informoval o tom Milan Halgaš predseda predstavenstva firmy Greefin, ktorá je staviteľom projektu.

Obytný dom Treenium bude mať vysadené stromy a iné porasty na ploche približne dva hektáre. To môže ročne absorbovať 50 ton škodlivých látok. „Inšpiráciou projektu, je myšlienka projektu Bosco Verticale (Vertikálny les) z Milána. Princíp vertikálnej zelene sa dostal do projektu. Je to veľmi sympatická myšlienka. Projekt nemá pozemok veľkých rozmerov a súčasne sa nechcel priživovať na okolitých parkoch v mestskej časti Ružinov. Chce priniesť zeleň naviac.
Zelený dom v Miláne sa stal ikonou mesta. Dom v Bratislave s názvom Treenium má ambíciu sa stať novou ikonou mesta Bratislava. Najdôležitejšie je to, že zeleň bude súčasťou fasády. Bude to kvalitná zeleň. Nebudú to len kvetinky a brečtany,“ povedal pre Profit autor projektu Kalin Cakov autor projektu z architektonického štúdia Cakov + partners.

Architekt si o Bratislave ako hlavnom meste myslí, že pôsobí provinčne. Podľa neho bude však rásť do výšky. Je to nepísané pravidlo, ale je to pravidlo každého hlavného mesta. „Porovnajme Bratislavu s hlavnými mestami okolitých krajín. V nich je približne do tridsať percent obyvateľstva krajiny. Platí to pre Rakúsko, Maďarsko a Českú republiku.
Viedeň má dnes 1,8 milióna, Praha 1,2 milióna a Budapešť 1, 7 milióna obyvateľov. Dá sa predpokladať, že raz môže mať Bratislava milión, či poldruha milióna obyvateľov. Vývoj bude smerovať k tomu, že Bratislava bude musieť rásť do výšky, už len preto, lebo dnes je veľmi „rozťahaná“ a má ďaleko svoje periférie. Obyvateľstvo sa bude postupne koncentrovať,“ povedal Kalin Cakov.
Mimochodom taliansky architekt Stefano Boeri, ktorý je autorom projektu BoscoVerticale, navrhol plán, podľa ktorého v Číne môže vyrásť celé mesto, ktorého všetky obytné domy budú pokryté zeleňou.
Autor: Marián Kováč