BRATISLAVA. Ak ste sa pred niekoľkými rokmi pozabudli so splácaním hypotéky alebo kreditnej karty a mysleli ste si, že sa na to už dávno zabudlo, nie je to pravda.
Všetky omeškania a podlžnosti sa zbierajú v rôznych úverových registroch, do ktorých môžu banky, lízingové spoločnosti ako aj nebankovky nazerať.
Ak má človek v záznamoch priveľa čiernych bodov, následne mu nemusia požičať peniaze na dom alebo povoliť, aby išiel na účte do mínusu.
Denník SME zisťoval, ako fungujú najväčšie úverové registre na Slovensku, čo všetko obsahujú a ako si to môže človek skontrolovať.
1. Aké úverové registre sú na Slovensku?
Úverových registrov je viac, líšia sa v tom, kto do nich posiela informácie a či sa týkajú obyčajných osôb alebo firiem.
Najvýznamnejšie registre sú tri – Spoločný register bankových informácií (SRBI), Nebankový register klientskych informácií (NRKI) a Register bankových úverov a záruk (RBUZ).

SRBI je bankový register. Osemnásť bánk, ktoré pôsobia na Slovensku, do neho pravidelne zasiela informácie o svojich klientoch, ktorí niekedy čerpali úver alebo oň len požiadali. Obsahuje údaje len o fyzických osobách a podnikateľoch.
NRKI je nebankový register, ktorý má v súčasnosti 25 členov. Patria k nim rôzne lízingové spoločnosti a nebankovky, ktoré do neho posielajú dáta o svojich klientoch – takisto fyzických osobách, podnikateľoch, ale aj právnických osobách.
Do RBUZ dávajú dáta banky aj nebankovky, ale len o podnikateľoch a právnických osobách. Tento register spravuje Národná banka Slovenska.
Okrem týchto troch funguje aj Register údajov o spotrebiteľských úveroch, v ktorom je združených niekoľko nebankoviek. Rozsahom je však menší a menej významný.
Všetky spomínané registre majú základ v zákone, ktorý presne definuje, čo majú obsahovať a ako sa s týmito informáciami môže narábať.
Veľké firmy si však zvyknú zakladať aj vlastné súkromné registre. Tieto však zákon nijako nereguluje a závisí len od ich členov, ako ich používajú.
2. Sú tieto registre nejako prepojené?
Nie. Každý z nich je samostatný, každý má svojich členov a pravidlá. Aj v prípade, že chce človek alebo firma požiadať o výpis, musí to urobiť v každom registri zvlášť. Preto je dobré vedieť, ako sa od seba líšia.
3. O ktorých ľuďoch sú v registroch záznamy?
Mnohí ľudia si myslia, že úverové registre sú akési zoznamy dlžníkov a že sa do nich dostanú len tí, čo nesplácajú. Nie je to pravda.