LONDÝN. Čistá migrácia, čiže rozdiel medzi počtom prisťahovalcov a vysťahovalcov, bola v Británii od marca 2016 do marca tohto roka najnižšia za posledné tri roky.
Podľa BBC do Británie prišlo o 246-tisíc ľudí viac, než odišlo, čo ale oproti predošlému obdobiu znamená pokles o 81-tisíc ľudí.
Podľa vo štvrtok zverejnených oficiálnych údajov sa to dá viac než spolovice pripísať poklesu čistej migrácie občanov Európskej únie do Británie.
Jedno slovo: Neistota
Atraktivita Británie pre cudzincov zoslabla pre neistotu, ktorú vyvolali vlaňajšie výsledky referenda o odchode Británie z Európskej únie a tiež pre oslabenie libry.

Britská vláda chce čistú migráciu, alebo inak migračné saldo, znížiť až pod hranicu 100-tisíc.
V Británii sa v súčasnosti debatuje o tom, či majú byť do tohto cieľa zahrnutí aj zahraniční študenti. Vláda preto prikázala vypracovať správu o ich dopadoch na ekonomiku.
Najväčšia medziročná čistá migrácia, takmer 350-tisíc, bola v Británii v dobe referenda a od tej doby sústavne klesá.
Firmy sa boja
Podnikatelia podľa agentúry Reuters uviedli, že pokles čistej migrácie predstavuje vážny problém pre firmy, ktoré sa obávajú tlaku na zvyšovanie miezd a nedostatku kvalifikovaných pracovníkov.

"Nikto by nemal oslavovať tieto čísla," uviedol Seamus Nevin, ktorý má na starosti politiku zamestnanosti v Inštitúte riaditeľov (IoD), združujúcom šéfov britských podnikov.
"Vzhľadom na to, že nezamestnanosť je v súčasnosti na najnižšej úrovni 4,5 percenta, bez troch miliónov občanov Európskej únie, žijúcich v Británii, by Spojené kráľovstvo malo akútny nedostatok pracovných síl."
Podľa aktuálneho prieskumu takmer polovica podnikov, ktoré pôsobia v britskom potravinárskom sektore, uviedla, že ich zamestnanci z Európskej únie premýšľajú o odchode pre neistotu spôsobenú brexitom. Takmer tretina uviedla, že títo zamestnanci už odchádzajú.
Britská vláda sľubuje, že zachová práva občanov Európskej únie v krajine. Nevyhnutní sú najmä v odvetviach ako stavebníctvo, pohostinstvo alebo zdravotníctvo.