PŘEROV. V bankrote skončil po intervencii finančnej správy opavský obchodník s pohonnými hmotami FAU, ktorý v areáli přerovskej spoločnosti Precheza z holdingu Agrofert, vlastní sklad pohonných hmôt.
Súd označil postup daňovej správy za nezákonný a zadržiavacie príkazy zrušil. Informujú o tom Hospodářské noviny (HN).
Spoločnosť Precheza mala o sklad, v ktorom sa tiež primiešavali biopalivá do nafty a benzínu, údajne záujem, ale firma FAU jej ho nechcela predať.
"Nikdy sme o FAU záujem nemali a nemáme ho ani dnes, s nikým sme o tom nejednali. Agrofert nemá s touto firmou nič spoločné," povedala ČTK hovorca Agrofertu Hanzelka.
Podľa neho má FAU v areáli Precheza iba svoj vlastní autonómny pozemok a prevádzku.
"Jedná sa o historicky dané pozemkové usporiadanie, ktoré vznikol v roku 1993, teda dlho pred vstupom Agroferta do Prechezy v roku 1997. Neexistuje žiadne majetkové, osobné ani obchodné prepojenie. Absolútne odmietame zasahovanie Agrofertu alebo Prechezy do záležitostí spoločnosti FAU. Takéto úvahy sú úplne mylné, "dodala Hanzelka.
DPH dvakrát
Podľa HN sa na spoločnosť FAU najprv zamerala colná správa, a to dva mesiace potom, čo sa vtedajší majiteľ spoločnosti Agrofert Andrej Babiš (ANO) stal ministrom financií.

Colníci spoločnosti vymerali spotrebnú daň z minerálnych olejov, ktoré obchodník doviezol z Rakúska a predal jihlavskému Agropodniku. FAU sa proti krokom colníkov bránil žalobou, ktorá nakoniec na súde uspela.
Finančná správa kvôli zaisťovacím príkazom podľa HN medzitým zoskupila majetok spoločnosti FAU.
Úradníci od firmy FAU vymáhali DPH za jeden obchod hneď dvakrát. Najskôr chceli za ručiteľov dvesto miliónov korún, ktoré neodviedla skrachovaná spoločnosť Verami. V ten istý deň vláda zažiadala ďalšie objednávky vo výške 218 miliónov.
"Nadobudla totiž dojem, že spoločnosť FAU, ktorú podozrievala z účasti na podvode v oblasti DPH, nezaplatila daň. Nasledovala okamžitá exekúcia a spoločnosť skončila v bankrote," uviedli HN.
Absurdný výklad
Krajský súd v Ostrave však nedávno potvrdil, že obchodník FAU tovar nedal do voľného obehu, a teda spotrebnú daň nemusel platiť.
Výklad, ktorým sa daňové orgány snažili obhájiť vymáhanie spotrebnej dane, označil ostravský súd za absurdný.

V inom spore ten istý súd podľa HN tvrdo napadol finančnú správu za nezákonné zabezpečovacie príkazy. Majitelia firmy FAU budú požadovať od štátu náhradu škody.
"Je to šikanovanie, v Nemecku máme najvyšší rating a ani nemusíme platiť miliónové kaucie a tu nás poslali do bankrotu," povedal konateľ firmy Csabi pre ČTK.
Správca konkurznej podstaty teraz rozpredáva majetok firmy FAU. Podľa advokáta Alfreda Šrámka je do insolventnosti prihlásených 1,1 miliardy korún, z toho miliarda sú pohľadávky štátu. Přerovský sklad sa bude predávať ako súčasť konkurzného konania. Správca konkurznej podstaty teraz hľadá dočasného nájomcu.