Výskum psychedelických látok prebiehal v bývalom Československu aj v Pezinku, kde je dnes Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela.
Práve tu Slovenská psychedelická spoločnosť (SAPAS) usporiadala v máji tohto roka konfrenciu Psychedelická skúsenosť.
Výskum psychedelík v Československu
V súčasnosti sa výskum psychedelických látok v ČR realizuje v Národnom ústave duševného zdravia v Klecanoch pri Prahe. Jeho predchodcu Výskumný ústav psychiatrický (VÚP) preslávil Stanislav Grof, ktorý v roku 1968 emigroval do USA a do roku 1973 viedol pracovisko v štáte Maryland v Baltimore. VÚP sa roku 1990 transformoval na Psychiatrické centrum Praha, kde sa výskum psychedelík obnovil pod vedením Jiřího Horáčka. Po počiatočných pokusoch na zvieratách a výskume ketamínu na ľuďoch získal tím Tomáša Páleníčka v roku 2015 povolenie na podávanie psilocybínu dobrovoľníkom. Psychiatrické centrum Praha sa transformovalo do NÚDZ, s ambíciou dotiahnuť výskum ku klinickým štúdiám na pacientoch.
Prameň: Česká psychedelická spoločnosť
Vo výskume síce ešte nie, ale v aktivitách SAPAS nasleduje svoju o niečo staršiu českú sestru – snaží sa pripomenúť tradíciu výskumu, ktorý bol v 60. rokoch v Československu mimoriadne rozvinutý.
„Dnes nemáme na Slovensku žiaden výskum psychedelík, preto sme usporiadali túto konferenciu,“ povedal pre Profit Ivo Maráček zo SAPAS.
Bývalý spoločný štát Čechov a Slovákov ako posledný v dnešnom západnom svete zakázal LSD – v roku 1974.
„Chceme sprostredkovať osvetu v správnom zaobchádzaní s týmito látkami a minimalizovať ich potenciálne riziká. Nepodporujeme nekontrolované a nezodpovedné užívanie psychedelík,“ uvádza sa na internetovej stránke SAPAS.
V exile
Juraj Styk v Psychiatrickej liečebni v Pezinku v rokoch 1962 až 1967 pracoval aj na výskume s ľuďmi v zmenenom stave vedomia po užití LSD.
Do Pezinku na konferenciu SAPAS sa dnes už osemdesiatročný J. Styk vrátil zo švajčiarskeho Bazileja, kde pôsobí ako psychiater a psychoterapeut a člen švajčiarskej spoločnosti SÄPT, ktorá sa zaoberá výskumom a terapiou psychedelickými látkami.

„Ani v 60. rokoch veľa ľudí nevyužilo možnosť pracovať legálne s týmito látkami. Ja som bol zvedavý,“ opisuje na konferencii. K poznaniu, ako tieto látky použiť bezpečne – a o to pri dnešných pokusoch ide, sa dostával postupne.
Viedli k nemu aj negatívne skúsenosti, keď s kolegami v Pezinku podali LSD hercovi Trnavského divadla, ktorý pri štúdii divadelného predstavenia chcel poznať, ako sa cíti pacient na uzavretom oddelení. Pokus museli prerušiť tým, že mu podali injekciu sedatíva a pôsobenie látky neutralizovali.