Juraj sa po skončení štúdia prekladateľstva zamestnal v jazykovej škole. Zrazu mal pravidelný príjem a banka mu navyše povolila 700-eurové prečerpanie účtu.
Pre čerstvého absolventa zvyknutého na príležitostné brigády sa viac peňazí prejavilo rozšafnejším míňaním. Kúpil si nový notebook, objednal letecký zájazd do Grécka.
Keďže si na účte sledoval disponibilný zostatok, nevedomky minul viac, ako mal. Desiaty deň v mesiaci, teda tesne pred výplatou sa stav jeho účtu neblíži k nule, ale k mínus 650 eurám.
Zo mzdy tento dlh zdanlivo vyrovná, no vzápätí je v rovnakej pozícii. „Svoje výdavky už neviem znížiť, jediné riešenie vidím vo zvýšení platu,“ zamýšľa sa a dodáva, že keď debet vyrovná, radšej si ho zruší.
Kreditná karta a povolené prečerpanie
Povolené prečerpanie je možnosť ísť na účte do mínusu. Ak je klient v mínuse napríklad 500 eur a príde mu výplata, dlh sa automaticky dorovná a môže znovu čerpať.
Úrok sa platí len za reálne čerpané dni. Ak je ročná sadzba 20, za každý deň sa počíta úrok ako 20 percent delené 365, teda počet dní v roku krát dlžná suma.
Kreditná karta je o niečo zložitejší produkt. K bežnému účtu vydávajú banky takzvanú debetnú kartu, prostredníctvom nej sa dajú čerpať skutočné peniaze, ktoré má klient na účte, a tiež povolené prečerpanie.
Naproti tomu kreditka je karta s úverovým limitom. Výhodou je, že klient prvé dni, často až mesiac neplatí úrok. Ak sa tento limit prekročí, úroková sadzba je vyššia, znovu sa počíta za reálne čerpané peniaze a počet dní.
Na doraz
Podobných príbehov nájdeme viacero. Podľa analýzy Poštovej banky vyše tretiny Slovákov využíva povolené prečerpanie a polovica z nich dokonca v každom mesiaci.
Najčastejšie tak robia mladí v kategórii do 25 rokov, na mínus siaha