BRATISLAVA. Opoziční poslanci vítajú zavedenie indexu daňovej spoľahlivosti, ako aj zverejňovanie uplatnených nadmerných odpočtov.
S týmito zmenami prišiel do parlamentu minister financií Peter Kažimír (Smer), ktorý predstavil plénu novelu daňového poriadku.
Cieľom indexu daňovej spoľahlivosti je podľa Kažimíra vytvoriť objektívne, nezávislé a legálne hodnotenie daňových subjektov.
V praxi to bude vyzerať tak, že finančná správa bude interne "známkovať" firmy na základe toho, ako si plnia svoje daňové povinnosti. Opatrenie má mať podľa Ministerstva financií SR najmä motivačný a preventívny charakter.
Boj proti daňovým únikom
Novela má taktiež zaviesť ďalšiu povinnosť pre daňové subjekty. Na základe údajov z podaných daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty sa má zverejňovať štvrťročne zoznam daňových subjektov s výškou uplatneného nadmerného odpočtu alebo dodatočne uplatneného nadmerného odpočtu a s výškou priznanej vlastnej daňovej povinnosti alebo dodatočne priznanej vlastnej daňovej povinnosti.

"Text tejto novely bol do veľkej miery ovplyvnený akčným plánom boja proti daňovým únikom. Ako prvý v Európe ideme zverejňovať nadmerné odpočty," skonštatoval v pléne Kažimír.
Zverejňovanie týchto informácií môže podľa ministerstva financií zúžiť priestor pre podvody, pretože má platiť rovnaký princíp ako pri zverejňovaní zmlúv, teda tam, kde je možná verejná kontrola, je obava z odhalenia protiprávneho konania jednoznačne vyššia.
Opozičný poslanec Eduard Heger označil vznik nových nástrojov za dôležitý krok. "Je potrebné postihovať a dohľadať všetkých tých, ktorí vedia zneužívať systém. Je ale tiež potrebné zavádzať aj ocenenie pre tých, ktorí sú ochotní so štátom komunikovať," skonštatoval v pléne Heger.
Preventívne aj represívne
Podľa poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený) sú zvýšená transparentnosť a verejná kontrola nástrojom, ktoré najlepšie fungujú. "Fungujú aj preventívne, aj represívne," myslí si Beblavý.
Zverejňovanie nadmerných odpočtov bude podľa neho jednou z najrevolučnejších zmien z hľadiska zverejňovania informácií, preto plánuje novelu zákona podporiť.

"Všetky nadmerné odpočty budú podliehať verejnej kontrole. Bude to tlačiť na verejnú kontrolu, bude aj preventívny účinok, a to všetko v oblastiach, kde nás najviac tlačí fiškálna topánka.
Najväčšie daňové úniky máme v oblasti dane z pridanej hodnoty," podotkol Beblavý. Ocenil, že tento návrh rezort financií do novely zaradil.
"Vládna koalícia je po kauze Bašternák pod tlakom a existuje politická motivácia takéto zmeny prijímať, ale to nie je žiadna hanba. Zmeny sa prijímajú z rôznych dôvodov a v politike aj z politických," skonštatoval Beblavý.
Eugen Jurzyca (SaS) sa tiež pridal k poslancom, ktorí novelu ocenili. "Dobrý príklad podľa mňa je index daňovej spoľahlivosti. Pozrel som si štúdie Svetovej banky a toto je príležitosť pre MF SR a pre finančnú správu urobiť odpočet takéhoto regulačného opatrenia a dokázať na konci, či bolo dobré, alebo nie," dodal Jurzyca.