Ak by obchodné reťazce nechceli akceptovať cenu, za ktorú v súčasnosti vyrábame maslo, jednoducho by sme im ho nedodávali. Nemalo by to zmysel, hovorí generálny riaditeľ Tatranskej mliekarne ĽUBOMÍR VALČUHA.
Pýtajú sa vás blízki a kamaráti ako riaditeľa veľkej mliekarne, či si v súčasnosti majú kupovať maslo do zásoby a či ešte zdražie?
„Samozrejme, ľudia si všímajú, že cena masla neustále rastie a zaujímajú sa o to, či to bude pokračovať. Chcú si urobiť zásoby, aby si nemuseli kupovať drahé maslo pred vianočnými sviatkami.
Kravy však stále doja mlieko aj s tukom, čiže my maslo budeme vyrábať. Na trhu napriek tomu vzniká istá panika.“
Kedy ste si prvýkrát začali všímať, že na trhu chýba dosť tukov na výrobu masla a bude ho nedostatok?

„Ešte pred rokom tomu nič nenasvedčovalo. Keď sa zrušili mliečne kvóty pre európske krajiny, na trhu sa objavili obrovské prebytky mlieka.
Aj naša ministerka pôdohospodárstva riešila tento problém a našla nejaké peniaze pre poľnohospodárov, ktoré im čiastočne pomohli preklenúť toto obdobie.
Aj Európska únia vypisovala výzvy na zníženie produkcie mlieka, lebo ho bolo veľa. V dôsledku toho sa znížila produkcia a teraz sa to prejavuje v tom, že chýbajú určité výrobky. Sú to najmä tučné výrobky, maslo či smotana. Pre mňa samého je záhadou, kde zmizlo všetko to maslo, ktorého bolo ešte vlani prebytok.“
Znamená to, že zrušenie mliečnych kvót je hlavným dôvodom, prečo maslo chýba?
„Tých dôvodov je viac. Napríklad ľudia na celom svete začali viac jesť mliečne výrobky, čiže aj maslo a smotanu.
Hovorí sa, že aj v Spojených štátoch amerických nastal veľký odklon od rastlinných tukov a ľudia prešli na mliečne tuky. Narástol dopyt a teraz to cítiť aj v celej Európskej únii. V jednom čase sa stretol veľký dopyt a pokles produkcie.“
Platí to aj pre Slovensko, že ľudia už nechcú lacné margaríny a viac si kupujú riadne maslo?