TOMÁŠ HUDÁK sa rozhodol prenajímať byt cez platformu Airbnb približne pred rokom, kým čakal na vhodného nájomníka.
Keďže sa mu tento spôsob osvedčil, rozhodol sa v ňom pokračovať a dlhodobejšieho nájomníka nehľadať. Hovorí, že platí všetky dane aj poplatky mestu Košice, keďže byt prenajíma tam.
„Momentálne, ak nepríde nejaký radikálny zlom alebo zlá skúsenosť, nemám dôvod meniť svoju motiváciu,“ hovorí Hudák v rozhovore pre SME.
Rozhodli ste sa prenajímať byt cez Airbnb. Prečo?
„Byt, ktorý som kúpil investične, som najprv chcel prenajímať dlhodobo. Keďže z neho po dokončení vyžarovala neskutočná atmosféra, rozhodol som sa inak.“
Z akého dôvodu?
„Byt z môjho pohľadu patrí medzi výnimočné. Je to nielen lokalitou, ale aj atmosférou budovy, v ktorej sa nachádza. Aj preto som si zaň zapýtal peniaze, ktoré mi nik nechcel zaplatiť. Kým som čakal na správneho nájomníka, vyskúšal som platformu Airbnb. Osvedčila sa mi. Momentálne, ak nepríde nejaký radikálny zlom alebo zlá skúsenosť, svoju motiváciu nemám dôvod meniť.“
Airbnb je internetová platforma. Ako funguje prihlásenie?
„Je to veľmi ľahké a intuitívne. Samotný web vás navádza na ďalší krok, či už pri registrácii ako vlastníka nehnuteľnosti, alebo ako záujemcu, ktorý hľadá ubytovanie.“
Po registrácii s vami Airbnb nejakým spôsobom komunikovalo?
„Nie, no priemerne inteligentný človek sa zvládne zaregistrovať sám. Treba si hlavne vybrať, či ponúkate ubytovanie v byte, kde aj sami bývate, alebo byt majú záujemcovia celý pre seba. V mojom prípade je hosť vždy sám.“
Stará sa Airbnb o svojich klientov?
„Hlavné je, že garantujú peniaze. Každý prenajímateľ si vie nastaviť ceny či voľnosť pri rušení rezervácií. O vyplácanie úhrad sa nestarám.
Keď príde klient, viem, že za ubytovanie zaplatil. Zároveň možno vyklikať depozit a v prípade problémov platforma slúži ako rozhodca. Raz som mal spor so zákazníkom, keďže som našiel matrac obliaty vínom. Vtedy som bol s riešením problému spokojný.“

Čo zohráva úlohu pri rozhodovaní, či takto byt prenajímať?
„Veľmi zásadné je, aby si človek odpovedal na otázku, či takýto krok má, alebo nemá význam, čo od toho očakáva a aký je turistický potenciál mesta alebo lokality. Väčšina Slovenska sa v minulosti postavila na princípe panelových, respektíve tehlových bytov. Veľmi veľa preto robí výnimočnosť bytu. Keby išlo o panelák, určite by som zaň nedostal toľko peňazí, ako dostávam aktuálne.“
O akých sumách sa rozprávame?
„Ak by som napríklad za noc v panelákovom byte dostával 20 až 30 eur pri priemernej vyťaženosti 20 nocí, v celkovej sume by išlo o 400 až 600 eur.