FRANKFURT NAD MOHANOM. Európske automobilky sa na frankfurtskom autosalóne dohodli na znížení emisií oxidu uhličitého (CO2) v najbližších rokoch. Podmienkou však je, že elektrické autá budú mať úspech.
Zväz európskych výrobcov áut ACEA navrhol v rokoch 2021 až 2030 zníženie emisií CO2 osobných áut o 20 %.
"To je výrazná redukcia," uviedol šéf ACEA a koncernu Daimler Dieter Zetsche.
Podľa neho je to však dosiahnuteľné len v prípade, ak spotrebitelia budú mať záujem o elektromobily a ak bude existovať infraštruktúra na ich nabíjanie.

Zetsche vyhlásil, že cieľom automobiliek je spojiť "dlhodobé klimatické ciele Európy s trhovou realitou".
Cieľ by sa mal prehodnotiť v roku 2015 a mohol by byť aj vyšší, ak bude popularita elektromobilov dostatočná.
Spolkové ministerstvo životného prostredia konštatovalo, že nie je vecou automobilového priemyslu, aby si navrhoval vlastnú reguláciu.
"Takéto návrhy vždy predkladajú politici," zdôraznil hovorca ministerstva.
V tejto súvislosti upozornil na to, že Európska komisia (EK) chce ešte túto jeseň prísť s návrhmi týkajúcimi sa zníženia emisií. Spolková vláda sa chce naďalej pri podpore elektromobility sústrediť na kvótu na bezemisné vozidlá.