V pondelok ráno 15. septembra 2008 štvrtá najväčšia americká investičná banka Lehman Brothers požiadala o ochranu pred veriteľmi, vyhlásila bankrot.
Väzy jej zlomili nesplácané úvery na nehnuteľnosti a neústupnosť americkej centrálnej banky Fed. Hoci predtým to urobila pri iných veľkých bankách, teraz odmietla dať na jej záchranu peniaze daňových poplatníkov.
Vyšlo najavo aj to, že manažment Lehman Brothers si plánoval vyplatiť tučné bonusy. Plán, podľa ktorého mal banku kúpiť britský konkurent Barclays, zablokoval britský regulátor.
Americká vláda aj Fed preto nechali banku po piatich dňoch krízových rokovaní padnúť.
Po hodine obchodovania na Wall Street spadli ceny jej akcií o 90 pecent. Prepady ďalších akcií po panike vymazali z portfolií investorov viac ako 300 miliárd dolárov. Za celý deň spadol len index Dow Jones o 500 bodov, čo bol najväčší prepad od útokov z 11. septembra 2001. Investori prišli o 700 miliárd dolárov.
Pondelok 15. septembra pred deviatimi rokmi by sa preto určite dal nazvať čiernym.
Banka Lehman Brothers mala viac ako 150 rokov, ale ani vek, ani konexie jej šéfov ju nezachránili pred pádom. Ku dnu ju stiahli najmä zlé investície do realít za 60 miliárd dolárov a zlyhanie v hľadaní investora, ktorý by ju zachránil.

Prenos za oceán
Lenže v Lehman Brothers mali peniaze aj investori z celého sveta vrátane európskych bánk. Finančná kríza sa rýchlo preliala aj za Atlantik.