BRATISLAVA. Len pred niekoľkými týždňami riešila poisťovňa Uniqa spor dvoch vodičov, ktorí sa zrazili na kruhovom objazde. Keďže jeden z nich bol klientom poisťovne, mala tomu druhému zaplatiť škodu. Ani jeden sa však nechcel priznať, že zrážku zavinil a vyplatenie peňazí uviazlo.
Používate pri cestovaní autokameru? (del-sec:35)
Hlasovanie otvorené:
od: 22.09.2017 09:58
„Potom však jeden z vodičov priniesol videozáznam z auta, ktoré išlo v tom čase za ním. Jednoznačne ukazoval, že klient našej poisťovne nedal prednosť v jazde. Poškodenému sme škodu uznali a hradili ju z povinného zmluvného poistenia nášho klienta,“ uvádza PR konzultantka Uniqy Beata Lipšicová.
Nejde o ojedinelý prípad, poisťovne priznávajú, že videá z palubných kamier im nosí čoraz viac ľudí, väčšinou mužov. Snažia sa im napríklad dokázať, že si čelné sklo nepoškodili vlastnou vinou, ale, ako vidno na videu, poškodil ho kameň, ktorý odletel spod kolies iného auta.
Zisťovali sme, ako si vybrať dobrú autokameru, kde ju umiestniť, či videá z nej uznávajú policajti aj poisťovne a či ich možno zverejňovať na sociálnych sieťach.
1. Ako si vybrať kameru do auta?
Pri výbere kamery treba zvážiť, na čo presne má slúžiť. Či na občasné nahrávanie počas výletov, na záznam videa v prípade nehody alebo aj v čase, keď auto parkuje. Podľa toho si treba zvoliť počet kamier, kvalitu nahrávania, rýchlosť snímania, veľkosť pamäťovej karty, ako aj rôzne doplnky.

Napríklad obyčajným vodičom postačí systém s jednou kamerou, ktorá nahráva všetko, čo sa deje pred autom. Taxikárom sa však môže zísť systém s dvoma kamerami, ktorý nahráva aj to, čo sa deje priamo v kabíne auta.
„Na samotnej kamere je najdôležitejšia kvalita obrazu, ktorú určuje snímač a optika. Rozlíšenie by malo byť aspoň Full HD a ľudia, ktorí chcú dopravnú situáciu analyzovať snímku za snímkou, by si mali vyberať čo najvyššiu rýchlosť snímania,“ vysvetľuje Peter Hankoci z e-shopu s kamerami do auta Vizios.sk.
„Posledné modely používajú nový snímač Sony Starvis, ktorý výborne zvláda rôzne svetelné podmienky - jazdu večer aj v noci, prechod z denného svetla do tunela.“