LONDÝN. Londýnsky úrad zodpovedný za dopravný systém (Transport for London, TfL) sa rozhodol, že alternatívnej taxislužbe Uber neobnoví prevádzkovú licenciu, ktorá vyprší na konci septembra.
"TfL sa domnieva, že prístup a praktiky spoločnosti Uber demonštrujú nedostatok firemnej zodpovednosti v mnohých smeroch, čo môže mať negatívne dôsledky pre bezpečnosť," odôvodnil svoj krok úrad.
Uber chce brániť vodičov
Firma Uber informovala, že hodlá rozhodnutie TfL napadnúť na súde. Ako povedal generálny manažér Uberu pre Londýn Tom Elvidge, spoločnosť podá odvolanie "s cieľom brániť živobytie všetkých svojich vodičov, ako aj možnosť slobodného výberu zo strany obyvateľov Londýna".

Pre Uber pracuje v Londýne okolo 40-tisíc vodičov.
Elvidge zároveň poukázal na to, že Uber svoje služby poskytuje vo vyše 600 mestách po celom svete, vrátane viac než 40 miest v Británii.
"Tento zákaz tak celému svetu ukáže, že Londýn nie je otvorené mesto. V skutočnosti je uzavreté inovatívnym firmám, ktoré zákazníkom ponúkajú možnosť výberu," skonštatoval.
Spoločnosť sa môže proti rozhodnutiu TfL odvolať do troch týždňov. Počas tohto obdobia môže podľa informácii BBC pokračovať v prevádzke.
Rozhodnutie podporil aj starosta
Rozhodnutie úradu podporil aj starosta Londýna Sadiq Khan spolu s komunitou tradičných taxikárov.
Khan zastáva názor, že všetky spoločnosti pôsobiace v Londýne musia hrať podľa určitých pravidiel.
„Poskytovanie inovatívnych služieb nesmie byť na úkor bezpečnosti zákazníkov. Preto podporujem rozhodnutie TfL. V Londýne musíme eliminovať riziká, ktoré môžu predstavovať bezpečnostnú hrozbu,“ cituje Khana britský denník The Guardian.
Uber v Londýne čelí kritike od odborov, zákonodarcov a tradičných taxikárov.
Na internete sa okamžite začali šíriť oslavné statusy tradičných taxislužieb. Asociácia vodičov taxi s licenciou LTDA na Twitteri uverejnila príspevky, v ktorých naznačuje, že spoločne sa dá proti Uberu bojovať.
Nedávny štrajk
Služba Uber je poskytovaná v mnohých krajinách sveta a často bola v tvrdom rozpore s miestnymi vládami a tradičnými taxikármi.
Slovenskí taxikári proti tejto platforme nedávno štrajkovali. Tradiční taxikári kritizujú biznis model Uberu od jeho príchodu na Slovensko v auguste roka 2015.

Vodičom kontroverznej taxislužby vyčítajú, že vozia ľudí bez toho, aby splnili náročné zákonné podmienky na vstup do odvetvia.
Spoločnosť dlhodobo tvrdí, že ich podnikanie je v súlade s pravidlami Európskej únie. Navyše, nepovažuje sa za taxislužbu, ale za službu na zdieľanie jázd.