Ona vyštudovala environmentalistiku a chcela zlepšovať životné prostredie. On vyštudoval sociálnu prácu a chcel pomáhať ľuďom v núdzi. Slovenská realita ich však vrátila na zem. Oba tieto odbory sa stali v mnohých prípadoch profesiami kancelárskeho typu.
„Jeden deň idete do terénu a potom to pol roka zapisujete do tabuľky bez toho, aby z toho bol nejaký osoh. Nikto po mne nevidel výsledky, že by som spravila okolie lepším,“ spomína Martina Pisárová.
Pavol Sabela má s prácou v teréne viac skúseností, ale najmä vďaka tomu, že ako sociálny pracovník pôsobil istý čas v anglickom meste Leeds. Slovákom a Čechom, ktorí ostali v Anglicku na ulici, pomáhal buď sa vrátiť domov na Slovensko, alebo sa adaptovať na miestny systém.
„Po návrate na Slovensko však prišla tvrdá realita. Moje sny aplikovať na Slovensku to, čo som videl v Anglicku, narazili na všetky možné byrokratické odpory, ktoré len existujú,“ spomína Pavol.

A tak dvaja ľudia, ktorí sa odmietli vzdať a podľahnúť systému a napriek prekážkam spojili svoje sily, založili občianske združenie Stopa a priniesli na Slovensko niečo, čo tu ešte nikto nepoznal – sociálny environmentalizmus.
Jeho základom je, že ľudia bez domova pracujú na skrášlení životného prostredia.