SME

Šefčovič: Ceny elektriny sú príliš vysoké, chceme to zmeniť

Podpredseda Európskej komisie žiada od členských štátov mandát na rokovanie s Ruskom o novom plynovode Nord Stream 2.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič (Zdroj: SME/Gabriel Kuchta)
  • Čo Európska komisia chystá pre banícke regióny
  • Kedy budeme trh s elektrinou bez regulácií
  • Kto môže zaplatiť plynovod Nord Stream 2, ktorý presadzuje Gazprom

V Európe by sa mala ťažba hnedého a čierneho uhlia postupne utlmovať. Podpredseda Európskej komisie MAROŠ ŠEFČOVIČ preto pripravil iniciatívu, ktorá by mohla takýmto regiónom pomôcť. „Som rád, že sa Slovensko túto iniciatívu podporuje a stalo sa pilotnou krajinou,“ povedal v rozhovore pre SME.

Zároveň priznal, že nový plynovod Nord Stream 2, ktorý chystá ruský Gazprom spolu s ďalšími európskymi spoločnosťami, môžu v prípade jeho výstavby splácať európski zákazníci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V piatok podvečer ste vystúpili na Noci výskumníkov na podporu vedy, výskumu a inovácií. Hovorili ste v rámci nej aj o budúcich povolaniach. Ktoré povolania považujete za budúce?

„Na túto otázku nevieme presne odpovedať, keďže táto oblasť sa pomerne rýchlo rozvíja. Napríklad dnes desať najčastejšie žiadaných povolaní ešte pred desiatimi rokmi neexistovalo.“

Dajú sa aspoň naznačiť charakteristiky tých povolaní?

„Pracovníci budú musieť byť digitálne zruční, vedieť pracovať s analýzou dát, pričom nové povolania budú súvisieť s megatrendmi, ktoré vidíme vo svetovej či európskej ekonomike.

Pôjde o ďalšiu digitalizáciu nášho života, rozvoj obnoviteľných zdrojov energií či oblasť biotechnológií a rozvoj ľudského genómu. V súčasnosti sa veľmi hľadané povolania týkajú neurochirugie alebo dizajnu virtuálnej reality.“

Budú niektoré povolania zanikať?

„Každá ekonomika sa na to musí pripraviť, aj slovenská. Keď vidím, ako sa predstavitelia spoločností Google, Apple či automobiliek obávajú, čo prinesie robotizácia alebo umelá inteligencia, čaká nás veľmi dynamické obdobie.

Každá práca, ktorá sa robí mechanicky, bude postupne nahradená robotikou. Aj preto sa mladí ľudia budú musieť oveľa širšie vzdelávať vo vedách, ktoré im umožnia dosiahnuť stav permanentnej pripravenosti. Celoživotne sa vzdelávať budú musieť všetci, nielen tí, ktorí prídu o prácu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čaká európske školstvo rozsiahla reforma?

„Určite áno. O konkrétnych plánoch hovoriť nechcem. Vidno, že v krajinách, kde žiaci dosahujú dobré výsledky, sa kladie dôraz na tie predmety, ktoré sa na Slovensku považujú skôr za ťažšie.

Študenti z technických univerzít si vedia oveľa ľahšie nájsť prácu ako absolventi humanitných odborov.“

Prečítajte si tiež: Šefčovič: Na summite v Paríži sa všetci usmievajú Čítajte 

Keď vláda a zamestnávatelia na to upozorňujú, majú teda pravdu?

„Určite áno. Ide o kľúč k úspechu, ktorý vidíme v rakúskej či nemeckej ekonomike. Každý z riaditeľov automobiliek má technické vzdelanie. Súčasťou odborného vzdelávania má byť preto aj duálne vzdelávanie.

Hoci sa veľkí zamestnávatelia snažia aj o vlastné školenia a kurzy, sme v situácii, keď je nedostatok ľudí na pracovnom trhu a firmy sú skeptické, či budú mať šancu pokryť všetky voľné pracovné miesta. Nie je to len slovenský problém, ale celoeurópsky.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C53E8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu