Oborníci sa ešte stále prú o definíciu, čo je a čo nie je startup. Či je to druh podnikania, alebo proces naštartovania biznisu založeného na myšlienke, produkte či službe, ktoré majú potenciál šíriť sa po celom svete ako vírus a generovať obrovské zisky.

Ale startupom možno nazvať aj rozbeh firmy novodobého typu, ktorá nemusí mať nutne ambície zaplaviť celý svet. Maximalizovať hodnotu podniku s pomocou investorov a nastaviť celý model tak, aby generoval maximálne zisky. Chce si len budovať stabilnú existenciu. Podľa niektorých definícií to startup nie je, je to „len“ klasické podnikanie.

„Motiváciou pre mnohých podnikateľov nie sú peniaze, ale sloboda. Prijatie peňazí od investorov, budovanie dozornej rady a zvyšovanie hodnoty spoločnosti uberá túto slobodu krok po kroku. Zaviažete sa rýchlo rásť, dominovať vo svojom odvetví a splatiť investíciu, alebo vstúpiť na burzu a firmu predať,“ opisuje dve cesty pre startupy Andrew Wilkinson, zakladateľ spoločnosti MetaLab, na webe Startupers.sk.

„Pracujete 17 hodín denne a odstraňujete konkurentov svojim startupovým jednorožcom v hodnote 48 miliónov na ceste k vrcholu miliardovej hory. Ale existujú tisícky biznisov potichu zarábajúcich desiatky či dokonca stovky miliónov dolárov. Nepotrebujú byť prví, dokonca ani desiati, ale cielia na malú časť obrovského trhu. Zodpovedajú sa zákazníkom, nie investorom. Oni sú plnokrvníky, nie jednorožce.“

Úspešné starupy, ktoré oslovil Profit, sú skôr plnokrvníky. Slido, výrobca aplikácie pre konferencie, je podľa zakladateľa stránky Startupers.sk Andreja Mikulu druhým najúspešnejším startupom ns Slovensku hneď po Aeromobile.
Ani v spoločnosti Slido sa nestavajú veľmi nadšene k rizikovému kapitálu a viac ako maximálne zisky ich zaujíma šírenie myšlienky.
Výrobcovia nábytku z odpadového dreva Pure Junk odmietli zatiaľ všetkých investorov. Oba a ďalšie startupy však prinášajú novú firemnú kultúru založenú na slobode, kreativite a otvorených vzťahoch.
Jednorožce (unicorns)
Sú to najúspešnejšie startupy, ktoré majú minimálne miliardové ohodnotenie. Podľa Global Unicorn Club je ich aktuálne 215 a spolu majú hodnotu 741 miliárd dolárov. Rebríček vedie Uber so 68 miliardami.