Autor je riaditeľ spoločnosti Across Private Investments
V každodennom živote sa stretávame s náhodnými a nepredvídateľnými udalosťami. Niektoré veci sa stávajú zriedka, iné častejšie, niektoré sú menej závažné, iné fatálne.
Čo brať do úvahy pri výpočte výšky poistnej sumy
- Poistná suma by mala pokryť všetky vaše dlhy – hypotéky, spotrebné úvery, úvery na autá, dlhy z kreditných kariet a podobne.
- Aký životný štandard a na ako dlho ho chcete zabezpečiť svojej rodine plus predpokladané náklady na vzdelanie vašich detí.
- Výdavky, ktoré môžu predchádzať vašej smrti – poplatky za zdravotnú starostlivosť, a výdavky, ktoré vznikli v dôsledku vašej smrti – náklady na pohreb, dane z majetku a poplatky.
- Od výslednej sumy odpočítajte svoje aktíva v podobe druhého alebo tretieho dôchodkového piliera (sú predmetom dedenia), zostatky na účtoch v bankách a hodnotu svojho investičného portfólia.
Otázka je, ako k nim pristupovať a ktoré z nich sa oplatí poistiť.
Udalosti, ktoré sú zriedkavé a menej závažné, sa poisťovať neoplatí – napríklad poistenie vzniku kurieho oka. Na druhej strane udalosti, ktoré sú časté a veľmi závažné, na seba poisťovňa nezoberie – napríklad napadnutie snehu v januári.
Pred bezhlavým poistením všetkého ostatného je vhodné najskôr si vyčistiť stôl – dať bokom udalosti, ktoré v pravom zmysle slova nie sú „poistnými udalosťami“.
Medzi exemplárne príklady „nepoistných udalostí“ môžeme napríklad zaradiť akékoľvek životné poistenie detí.
Aký má zmysel poisťovať, že sa dieťa dožije osemnástych narodenín?
Žiaden. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je totiž až 99,1 percenta. Podobné je to s poistením odchodu do dôchodku. Nie je rizikom.