MOSKVA. Smutne preslávený kozmetický prípravok, ktorý minulý rok na Sibíri spôsobil smrť viac ako siedmim desiatkam ľudí, sa vracia na pulty ruských obchodov, pretože úrady nepredĺžili zákaz jeho predaja.

Oznámili to ruské médiá.
Prípravok do kúpeľa Bojaryšnik obsahoval metanol, hoci podľa nálepky malo ísť o lieh. Podobné výrobky nepodliehajú takému vysokému zdaneniu ako vodka a v Rusku ich pre nízku cenu často vyhľadávajú a konzumujú chudobnejší ľudia.
Počet otráv klesol
Zákaz predaja prostriedkov v obsahom viac ako 28 percent alkoholu zaviedli úrady vlani v decembri po tom, ako si konzumácia Bojaryšniku vyžiadala v Irkutsku a okolí 77 životov, pripomenul server Newsru.com.
Dodal, že počas nasledujúceho štvrťroku v Rusku klesol počet otráv náhradami liehovín o štvrtinu a počet smrteľných prípadov dokonca skoro na polovicu.
“Zrušili zákaz predaja Bojaryšniku a podobného svinstva. Pri tejto logike vláda nabudúce povolí ľuďom prechádzať na červenú.
„
"Zrušili zákaz predaja Bojaryšniku a podobného svinstva. Pri tejto logike vláda nabudúce povolí ľuďom prechádzať na červenú," kritizoval postup úradov starosta uralského Jekaterinburgu Jevgenij Rojzman, známy odporca drogových a ďalších závislostí.
Aj nemrznúce zmesi či brzdové kvapaliny
Experti tvrdia, že kvôli hospodárskej kríze nemajú chudobnejší Rusi dostatok peňazí na to, aby si mohli dovoliť kúpiť liehoviny v obchodoch, a tak stále častejšie pijú rôzne náhrady s obsahom liehu, vrátane prostriedkov na umývanie okien, nemrznúcich zmesí či dokonca brzdových kvapalín.
Podľa odhadov týmto náhradám v 145-miliónovom Rusku holduje 15 miliónov ľudí a ich ročná spotreba sa údajne pohybuje v stovkách miliónov litrov.