Najistejší spôsob, ako môže architekt odštartovať svoju kariéru, je zamestnať v ateliéri renomovaného staršieho kolegu a osamostatniť sa, ak už má vlastných klientov. „My sme na to išli inak. Chceli sme byť od začiatku nezávislí,“ opisuje Peter Lényi, zakladateľ ateliéru 2021 architekti.
Nebolo to vždy jednoduché, ale dnes si na núdzu v zákazkách nesťažujú. „Nie sme proaktívni developerom ani investorom. Vybrali sme si cestu verejných súťaží,“ dodáva k tomu jeho kolega Ondrej Marko.
Na otázku, či nenarážali na to, že vo verejných súťažiach bývajú karty často rozdané vopred, P. Lényi odpovedá, že nemajú výrazne negatívne skúsenosti. Priznáva však, že sa spočiatku orientovali predovšetkým na Českú republiku.

„Učili sa“ na verejných súťažiach u západných susedov – a nielen to, ako ich vyhrávať, ale aj to, ako sa organizujú. „V Česku bolo v uplynulých rokoch oveľa viac verejných architektonických súťaží než na Slovensku a boli kvalitnejšie zorganizované. Vyrástlo na tom veľa ateliérov,“ hovorí P. Lényi.
Podľa neho už aj na Slovensku počet takýchto súťaží pribúda a k dispozícii je aj čoraz viac prostriedkov. Ku kvalite verejných súťaží na Slovensku však svojím dielom prispievajú aj sami – ako službu investorom, inštitúciám či samosprávam ponúkajú ich organizovanie.
„Videli sme, že súťaže neboli na Slovensku zorganizované najlepšie. Usúdili sme, že už máme nejaké skúsenosti a dokázali by sme to urobiť lepšie. Veľakrát sme si tým prešli a už vieme, ako to má investor kvalitne pripraviť,“ hovorí P. Lényi.