PRAHA. Vzdelaní migranti pomáhajú znižovať nedostatok pracovných síl po celom svete. V porovnaní s vlaňajškom aj preto tlak na globálny trh práce mierne poklesol.
Po svete je v pohybe viac migrantov než kedykoľvek predtým, súčasne stúpa úroveň ich vzdelania. Vyplýva to zo štúdie Global Skills Index, v ktorej personálna poradenská spoločnosť Hays porovnáva vývoj pracovných trhov v 33 krajinách sveta.
Domáci starnú, migranti ich vyvažujú
Oživené globálne hospodárstvo ťaží podľa štúdie z uvoľnenia tlaku na pracovné trhy, ktoré vlani nastalo v dôsledku rastúceho počtu vzdelaných migrantov a prísunu kvalifikovaných pracovných síl do viacerých krajín.

Príchod migrantov v mnohých štátoch pôsobí ako protiváha starnúcej domácej populácie. Napriek tomu nedostatok vhodných pracovných síl trvá a veľa firiem tak má naďalej ťažkosti s nachádzaním potrebných odborníkov pre špecializované pracovné zaradenia a sektory, uvádza štúdia.
"K oslovovaniu uchádzačov zo zahraničia pristupujú častejšie aj české firmy. Je to pre ne jediné riešenie, ako nenechať svoje pracovné miesta neobsadené, keď sa nedarí nájsť uchádzačov z lokálnych zdrojov. Ide predovšetkým o pozície v IT či v centrách zdieľaných služieb. Zdĺhavý proces získania pracovného povolenia im ale ich snahy značne komplikuje," uviedol riaditeľ Hays v Česku Ladislav Kučera.
Aktívnou podporou kvalifikovanej migrácie a posilnením jej účasti na pracovnom trhu je podľa správy možné zmierniť negatívny dopad očakávaného úbytku 50 miliónov pracovníkov v produktívnom veku v Európe v horizonte desiatich rokov.
Internet stiera hranice
Tento rok sa počet osôb v produktívnom veku vo všetkých krajinách zahrnutých do indexu s výnimkou Indie zníži v dôsledku celkového starnutia populácie takmer o milión.

Napriek tomu sa množstvo dostupných zamestnancov zvýši o 1,1 milióna, v dôsledku rastúcej zamestnanosti v sledovaných krajinách a stúpajúcemu počtu migrantov, ktorí sú vzdelanejší ako predtým.
Podľa údajov OSN žije 244 miliónov osôb, čiže 3,3 percenta svetovej populácie, mimo svojej rodnej krajiny. Dáta využívané pri tvorbe indexu takisto ukazujú, že v EÚ vlani dosiahol podiel vysokoškolských absolventov v celkovom počte osôb narodených v inej krajine 29 percent, čo v porovnaní s rokom 2011 znamená nárast o tri percentuálne body.
Rozširujúce sa možnosti internetového pripojenia a nové technológie vedú vo svete k rastu počtu pracovníkov využívajúcich pružný spôsob práce.
"V západných krajinách pozorujeme veľký nárast flexibilných pracovných úväzkov. Firmy tak lepšie reagujú na požiadavky uchádzačov a v náboroch sú úspešnejší," upozornil Kučera.