BRATISLAVA. V akom veku pôjdeme do dôchodku? Na túto otázku si väčšina Slovákov nedokáže odpovedať.
Od začiatku roka 2017 totiž štát uzákonil, že sa dôchodkový vek bude každý rok zvyšovať. Čím dlhšie budú ľudia žiť, tým neskôr pôjdu do penzie.
V zákone však chýba akýkoľvek dôchodkový strop. Dnešným tridsiatnikom sa preto môže stať, že do penzie pôjdu až ako 67-roční a mladší ešte neskôr.
Premiér Robert Fico však prvýkrát pripustil, že dôchodkový vek zastropuje. Postupne by sa zvyšoval, ale iba do určitej úrovne.
Presvedčil ho protest?
„Zastropovanie veku odchodu do dôchodku je veľká a legitímna téma. Som pripravený baviť sa o tom aj s opozíciou,“ vyhlásil premiér Robert Fico v diskusnej relácii TA3 V politike. Ako príklad uviedol Česko, kde len nedávno určili strop na 65 rokov.

Aký strop by malo Slovensko, zatiaľ nie je jasné. Napríklad odborový zväz KOVO, ktorý prudké posúvanie dôchodkového veku kritizuje, navrhuje 64 rokov.
Vo vyššom veku by už ľudia vzhľadom na svoj zdravotný stav nemuseli pracovnú záťaž zvládať.
Odborári pre vysoký dôchodkový vek vyšli v piatok aj do ulíc, v Bratislave s nimi pochodovali stovky ľudí. Kričali, že nie sú stroje a dôchodku sa chcú dožiť. Prišli pred Úrad vlády, ako aj pred ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Medzi protestujúcich napokon prišiel aj minister práce Ján Richter, ktorý povedal, že o zastropovaní dôchodku je pripravený hovoriť. Kedy a ako by ho chcel nastaviť, však neuviedol.
Každý rok dlhšie
Na Slovensku sa uplynulých dvanásť rokov do penzie odchádzalo vo veku 62 rokov, úľavu mali len niektoré ženy podľa počtu detí a ľudia v rizikových povolaniach.
Od januára sa však dôchodkový vek prvýkrát posunul o 76 dní, v roku 2018 sa má o ďalších 63 dní. Znamená to, že počas týchto dvoch rokov sa dôchodok oddiali spolu o štyri a pol mesiaca.
Nie je to konečný stav, presný dôchodkový vek na nasledujúci rok oznamuje štát vždy v októbri. Ľudia sa preto dopredu nedokážu pripraviť na to, kedy pôjdu do penzie.